Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?

6 min
opalanie_w_ciazy

Opalanie w ciąży jest jednym z tych tematów, wokół których narosło już wiele legend i mitów. Chociaż badania naukowe uspokajają, wciąż powszechne jest przekonanie, że ciężarne kobiety nie powinny się w ogóle opalać. Jak jest naprawdę? Wyjaśniamy w tym artykule.

opalanie_w_ciazy
opalanie_w_ciazy

Opalanie w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest czynnikiem wywołującym syntezę witaminy D3, ale wiąże się z tym wiele negatywnych skutków np. poparzenia słoneczne, fotostarzenie skóry, nadmierne pigmentacje oraz pojawienie się zmian nowotworowych1. Pamiętajmy, że witaminę D3 można suplementować, a negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV mogą być niedowracalne.

Biologiczne skutki opalania zależą od natężenia promieniowania UV, długości fal i czasu ekspozycji na słońcu. Kąpiele słoneczne niosą za sobą szereg zmian w ciele – a niektóre z nich nie są bez znaczenia podczas ciąży.

Czy nadmierne opalanie lub wizyty na solarium mogą zaszkodzić dziecku? Tak! Tylko opalanie, przy zastosowaniu odpowiednich zasad, jest bezpieczne dla matki i dziecka.

Z badań wiadomo, że ekspozycja na działanie promieni ultrafioletowych może skutkować niższym wchłanianiem się kwasu foliowego, niezwykle ważnego na samym początku ciąży2.

Sam fakt krótkotrwałego wystawienia ciążowego brzuszka na słońce nie zagraża bezpieczeństwu dziecka. Promienie słoneczne docierają do głębokich warstw skóry, ale nie dalej – nie przebijają się przez macicę ani wody płodowe. Intensywnego opalania warto unikać – nie tylko w ciąży.

Nadmierna ekspozycja na słońce w ciąży – konsekwencje

Kobiety w ciąży mogą się opalać, ponieważ w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na dzienną porcję witaminy D – z 400 j.m do nawet 800 – 1000 j.m (w drugim trymestrze)3. Wpływa ona korzystnie na prawidłowy wzrost dziecka i wspiera budulec kości. Niedobór witaminy D może być przyczyną m.in. cukrzycy ciążowej lub bakteryjnego zapalenia pochwy. Warto jednak wiedzieć, że zbyt długa kąpiel słoneczna nie jest zdrowa dla nikogo, tym bardziej kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na długość i intensywność tego procesu, ponieważ w ich organizmach dochodzi do wielu zmian, które wzmacniają skutki długiego przebywania na słońcu. Nadmiernemu opalaniu podczas ciąży towarzyszyć mogą:

● nierównomierne przebarwienia skóry – w wyniku działania hormonów wpływających na wydzielanie melaniny (pigmentu skóry) niektóre miejsca są wrażliwsze na jej działanie, co czasem daje obraz tzw. ostudy, czyli plam pigmentacyjnych w różnych miejscach na ciele, dodatkowo wzmocnione działaniem promieni słonecznych;

odwodnienie – wzrost temperatury ciała pod wpływem ciepła słonecznego może prowadzić do nadmiernego pocenia i rozszerzania naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do odwodnienia; szczególnie wrażliwe na ten mechanizm regulacji temperatury narażone są ciężarne kobiety, u których ciepłota ciała już i tak jest wyższa niż u innych;

podwyższenie ciśnienia krwi – na co kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać.

Opalanie w ciąży – 1. trymestr

Najwięcej zastrzeżeń budzi opalanie w 1. trymestrze ciąży. Zauważono, że promienie UV doprowadzają do rozkładu kwasu foliowego i w konsekwencji do zmniejszenia jego wchłanialności. Związek ten jest szczególnie ważny na początku ciąży (a nawet w okresie ją poprzedzającym), ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój cewy nerwowej płodu i zapobiega powstawaniu wielu wad układu nerwowego. Kwas foliowy jest składnikiem, który wspiera budowę i rozwój układu nerwowego dziecka. Jest to ważne zwłaszcza w pierwszym i na początku drugiego trymestru, gdzie w tym czasie intensywnie rozwija się mózgowie4.

CIEKAWOSTKA: Niektóre substancje jak antybiotyki, leki hormonalne, środki przeciwbólowe, antydeprestanty, leki hormonalne i przeciwcukrzycowe uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego5.

Opalanie w ciąży – 2. trymestr

Opalanie w 2. trymestrze, przy zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku, może przynieść korzyści, np. zwiększenie produkcji witaminy D w organizmie, na którą zapotrzebowanie w tym czasie wzrasta 2–3-krotnie.

Opalanie w ciąży – 3. trymestr

Opalać można się również w 3. trymestrze, nawet w 9. miesiącu ciąży, pamiętać jednak należy, że wszystkie dolegliwości są w tym czasie dość nasilone. Rozciągnięta skóra może być wrażliwsza na działanie promieni słonecznych, a obrzęki zwiększają ryzyko odwodnienia.

Jak skutecznie chronić brzuch przed słońcem?

Bezpieczne opalanie w ciąży jest możliwe dzięki zastosowaniu pewnych zasad. Zasłonięcie brzucha tkaniną lub zwiewną bluzką chroni skórę przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Warto stosować parasole słoneczne lub wybierać miejsca z dostępem do cienia. Oprócz tego należy:

  1. Stosować kremy SPF 50. Smaruj nimi nie tylko brzuch, ale całe ciało, by uniknąć poparzenia słonecznego, uniknąć przebarwień i przedwczesnego starzenia skóry.
  2. W szczególnie upalne dni nie wychodź na pełne słońce, gdy świeci ono najmocniej, tzn. w godzinach 11–15.
  3. Nosić czapkę z daszkiem lub kapelusz z rondem oraz okulary przeciwsłoneczne.
  4. Mieć przy sobie wodę i regularnie ją pić, by nie dopuścić do odwodnienia. Dziennie powinnaś wypijać 2–2,5 l płynów.

WAŻNE: Nie zaleca się w okresie ciąży stosowania samoopalaczy ani korzystania z opalania natryskowego z uwagi na toksyczność niektórych substancji obecnych w tych preparatach.

Bibliografia:

  • M. Lauren, T. Clemens, K. Daras, R.B. Weller, C. Dibben, S.J.E. Stock, Higher sun exposure in the first trimester is associated with reduced preterm birth: a Scottish population cohort study using linked maternity and meteorological records, “Frontiers in Reproductive Health”, 2021 Jul 9: 3: 674245.
  • Marcin Ebisz, Marta Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health 2015.
  • Ewa Marcinowska-Suchowierska, Magdalena Walicka, Wpływ niedoboru witaminy D w czasie ciąży i laktacji na matkę i dziecko, Postępy Nauk Medycznych 5/2010.
  • D. Borradale, E. Isenring, E. Hacker, M. G. Kimlin, Exposure to solar ultraviolet radiation is associated with a decreased folate status in women of childbearing age, Journal of Photochemistry and Photobiology 2014.
  • Przybysz-Zaremba M.: „Dziewczyny lubią brąz”, czyli tanoreksja, jako nowa forma uzależnienia. [W:] Jakość wobec wyzwań i zagrożeń XXI w. Majchrzak N., Zduniak A. (red.), Wydawnictwo WSB, Poznań 2010.

1 Marcin Ebisz, Marta Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health 2015.

2 D. Borradale, E. Isenring, E. Hacker, M. G. Kimlin, Exposure to solar ultraviolet radiation is associated with a decreased folate status in women of childbearing age, Journal of Photochemistry and Photobiology 2014.

3 Ewa Marcinowska-Suchowierska, Magdalena Walicka, Wpływ niedoboru witaminy D w czasie ciąży i laktacji na matkę i dziecko, Postępy Nauk Medycznych 5/2010.

4 D. Borradale, E. Isenring, E. Hacker, M. G. Kimlin, Exposure to solar ultraviolet radiation is associated with a decreased folate status in women of childbearing age, Journal of Photochemistry and Photobiology 2014.

5 Przybysz-Zaremba M.: „Dziewczyny lubią brąz”, czyli tanoreksja, jako nowa forma uzależnienia. [W:] Jakość wobec wyzwań i zagrożeń XXI w. Majchrzak N., Zduniak A. (red.), Wydawnictwo WSB, Poznań 2010.

Oceń ten artykuł: