Rumianek dla niemowlaka – na co pomaga?

3 min
rumianek_dla_niemowlaka

Rumianek pospolity, zwany też lekarskim (Matricaria recutita, Matricaria chamomilla) znany jest ludziom od starożytności. Jest ziołem, które zyskało szerokie zastosowanie w medycynie. Napary i wyciągi z koszyczków kwiatowych tej rośliny mają właściwości m.in. rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i uspokajające. Uważa się, że jest to środek bezpieczny i mogą go spożywać nawet niemowlęta. Od kiedy można stosować rumianek? Czy i jak go podawać niemowlętom? W jakich dolegliwościach będzie pomocny? Dowiesz się z tego artykułu.

rumianek_dla_niemowlaka
rumianek_dla_niemowlaka

Od kiedy rumianek jest odpowiedni dla niemowlaka?

Rumianek ma udowodnione działanie w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych – rozkurcza mięśnie i łagodzi ból. Stąd istnieje przekonanie, że jest świetnym środkiem przeciw kolkom. Jednak podawanie rumianku noworodkom i niemowlętom należy skonsultować z lekarzem pediatrą. W 1. półroczu życia dzieci powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mieszanką mleczną. Podawanie innych płynów, w tym herbat, może prowadzić do zmniejszenia ilości spożywanego mleka, a wraz z tym – kalorii i składników odżywczych. Jeśli więc decydujemy się na podanie herbaty rumiankowej niemowlętom, to dopiero po rozpoczęciu rozszerzania diety i po konsultacji z lekarzem.

Jaki rumianek jest najlepszy dla niemowlaka?

Na rynku dostępne są rozmaite produkty w postaci ziół z rumianku – zarówno w postaci saszetek, jak i całych lub pokruszonych koszyczków kwiatowych. Wybierając produkt dla niemowlęcia, warto kierować się jakością. Najlepsze herbaty z pewnych źródeł znajdziemy w aptece – warto poprosić farmaceutę o rumianek wysokiej jakości.

Napar z rumianku– inne zastosowania

Rumianek można stosować także zewnętrznie, w postaci kompresów, żelów, kąpieli czy nasiadówek:

● potencjalnie regeneruje skórę i błony śluzowe – dzięki właściwościom przeciwzapalnym pomaga ukoić ból i swędzenie dziąseł podczas ząbkowania oraz łagodzi podrażnienia skóry, np. odparzenia,

● może łagodzić oparzenia słoneczne.

UWAGA: Mimo, że rumianek jest powszechnie stosowanym ziołem, chęć zastosowania rumianku u niemowlęcia, zarówno wewnętrzne w formie doustnej, jak i zewnętrzne, należy uprzednio skonsultować z lekarzem pediatrą.

Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Rumianek można kupić w formie produktu leczniczego, dlatego oprócz potencjalnych właściwości prozdrowotnych ustalono przeciwwskazania do jego stosowania:

● uczulenie na rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych (szacuje się, że ok. 2% ludzi może mieć alergię na rumianek, dlatego na początku należy obserwować reakcję dziecka),

● otwarte rany – rumianek jest skuteczny i bezpieczny dla lekkich podrażnień skóry i błon śluzowych,

● wysoka gorączka (dotyczy kąpieli z dodatkiem rumianku).

Rumianek dla niemowlaka – jak go podawać?

Rumianek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Napar z rumianku zazwyczaj przygotowuje się poprzez zaparzenie saszetki w szklance wrzątku. W przypadku sypkiej postaci (bez torebek) należy zalać susz wodą i parzyć przez określony czas, następnie przecedzić. Płyn należy podać po przestudzeniu. Nie należy naparu rumiankowego dosładzać. Można podawać go za pomocą:

● łyżeczki,

● kubka do samodzielnego picia.

Raczej należy unikać podawania przez butelkę ze smoczkiem płynów innych niż mleko. W razie wątpliwości należy stosować się do zaleceń na opakowaniu lub ulotce albo zapytać farmaceutę.

Bibliografia:

M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce”, 9(23), 72–79.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane jest dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.

Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Oceń ten artykuł: