Nieprawidłowości związane z narządem wzroku dziecka

1 min
Noworodek lezy owiniety posciela trzymajac piesc w dloni

Wzrok dziecka rozwija się już w okresie płodowym. Noworodek widzi rozmazane obrazy, odwrócone „do góry nogami”, dostrzega tylko te znajdujące się blisko niego, nie rozróżnia kolorów.

Noworodek lezy owiniety posciela trzymajac piesc w dloni
Noworodek lezy owiniety posciela trzymajac piesc w dloni

To naturalne, ponieważ wzrok dziecka rozwija się w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Warto w tym czasie obserwować dziecko, by w porę zauważyć pewne nieprawidłowości w rozwoju narządu wzroku.

Już teraz masz wpływ na przyszłość Twojego dziecka. Kształtujesz ją jeszcze przed poczęciem, dbając o zdrowie Twoje i partnera. Następnie troszczysz się o żywienie i styl życia podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka z miłością i oddaniem wspierasz jego prawidłowy rozwój, bo wiesz doskonale, że przyszłość Twojego dziecka zaczyna się już dziś.

Rozwój narządu wzroku

Widzenie barw, dostrzeganie trójwymiarowości, ostrość widzenia doskonalą się już po narodzinach dziecka. Rodzice mają wpływ na rozwój wzroku dziecka. Zdarza się jednak, że już na etapie rozwoju narządu wzroku rodzice mogą dostrzec pewne nieprawidłowości. Wczesne wykrycie wady wzroku dziecka daje szansę na poprawę jakości widzenia i szybkie wdrożenie leczenia, dlatego warto w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.

Wybór specjalisty i korekta wzroku

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć problem ze wzrokiem, skonsultuj się z pediatrą. Doradzi on, czy potrzeba kontaktu ze specjalistą naprawdę istnieje. Może skierować Was do okulisty albo ortooptyka – zajmującego się diagnozą i rehabilitacją wybranych funkcji wzrokowych (zaburzeń widzenia obuocznego, zaburzeń ruchomości gałek ocznych). Pediatra uspokoi Was, jeśli nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Oceń ten artykuł: