Prawda dotycząca DNA

2 min
Kobieta w ciazy pije wode w kuchni

Poznając i stosując zasady Programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia istotnie zwiększamy szanse na pełne wykorzystanie genetycznego potencjału dziecka.

    Kobieta w ciazy pije wode w kuchni
    Kobieta w ciazy pije wode w kuchni

    Wszyscy zostaliśmy poczęci i urodziliśmy się z DNA obejmującym niepowtarzalny, niezmienny przez całe nasze życie zespół genów. Jednak „plan genetyczny” zapisany w DNA Twojego dziecka tylko w niewielkim stopniu decyduje o jego przyszłości. W ogromnej mierze fizyczny i umysłowy rozwój dziecka uzależniony jest również od czynników zewnętrznych, zwłaszcza w najwcześniejszym okresie życia. 
     

    Najsilniejszym „czynnikiem zewnętrznym” jest mama, która wpływa na rozwój dziecka przed poczęciem, w czasie ciąży i po narodzinach oraz w okresie karmienia piersią. To, co jesz i pijesz, co robisz i myślisz, a nawet co czujesz, może wpływać na to, jak do dalszego życia przygotowane zostanie Twoje dziecko.

    Oprócz genomu w komórkach naszego ciała istnieje również epigenom, czyli „drugi kod", który jest nadbudową kontrolującą „pierwszy kod", czyli kod genetyczny. Czynniki zewnętrzne nie działają bezpośrednio na kod genetyczny ale oddziałują właśnie na elementy epigenomu, które są odpowiedzialne za adaptację do otoczenia poprzez zmianę aktywności konkretnych genów.    

    W zależności od czynników występujących we wczesnym okresie życia, z tego samego DNA może wyrosnąć dorosły człowiek o prawidłowej masie ciała lub przeciwnie ktoś, kto nieustannie walczy z nadwagą; osoba, która nie ma najmniejszych problemów z oddychaniem o każdej porze roku, bądź astmatyk; czy ktoś kto nie ma powodów, by zastanawiać się nad poziomem cukru we krwi lub diabetyk.

    Kod genetyczny zapisany w DNA to podstawowy schemat, nad którym nie mamy kontroli, ale mamy wpływ na aktywność poszczególnych jego elementów, przez co możemy oddziaływać na rozwój swojego dziecka. Poznając i stosując zasady programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia istotnie zwiększamy szanse na pełne wykorzystanie genetycznego potencjału malucha.

    Oceń ten artykuł: