Obawy przed nagłą śmiercią łóżeczkową

3 min
Rodzic trzyma malutkie raczki dziecka

Przypadki SIDS często łączy się z bezdechem, a także z niespodziewanymi zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu dziecka. W tym czasie bicie serca spowalnia.

Rodzic trzyma malutkie raczki dziecka
Rodzic trzyma malutkie raczki dziecka

  • O skali występowania zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej informują statystyki, ale miarodajne są one tylko w tych krajach, w których prowadzone są rzetelnie, a kryteria rozpoznania SIDS są ściśle przestrzegane (co w praktyce oznacza wykluczenie wszelkiej innej znanej choroby u dziecka).
  • Nazwa „zespół nagłej śmierci łóżeczkowej” może być myląca, ponieważ do zgonu nie musi dojść w łóżeczku. Z obserwacji lekarzy wynika, że SIDS występuje najczęściej między 2. i 4. miesiącem życia, w niemal 95% przypadków po prostu podczas snu – nieważne gdzie dziecko śpi.
  • Trudno zapobiegać wystąpieniu SIDS jednak istnieje kilka sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, które znajdziesz w dalszej części tekstu.

Pamiętaj

  • Układaj dziecko do snu na plecach – to najlepsze zabezpieczenie. Według badań ułożenie malucha twarzą w dół może zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej. Stopy dziecka powinny znajdować się blisko podstawy łóżka, dzięki temu nie zakopie się głęboko w pościeli.
  • Unikaj dymu papierosowego oraz zadymionych pomieszczeń. Zadbaj, aby zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu Twojego dziecka otaczało Was czyste powietrze. Badania dowodzą, że im częściej dziecko ma kontakt z dymem, tym większe jest ryzyko wystąpienia SIDS.
  • Zabezpiecz posłanie malucha. Najlepsze są nowe materace, na których nie spało wcześniej żadne dziecko, bez poduszki lub z małą i płaską poduszką.  Wyjmij z łóżeczka wszystko, co może nakryć twarz śpiącego dziecka, również zabawki i kocyki. Zadbaj o to, aby materac nie był zbyt miękki, a odstępy między szczebelkami łóżka były odpowiednio małe.
  • Nie przegrzewaj małego organizmu. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu (ok. 18 - 22°C). Jeśli podejrzewasz, że dziecku może być za gorąco lub za zimno, dotknij brzuszka czy karku. Jeśli maluchowi jest za gorąco, zdejmij jedną warstwę jego ubranek.

Jakie są przyczyny śmierci łóżeczkowej

Lekarze nie ustalili jeszcze jednoznacznie przyczyn SIDS. Stale prowadzone są badania, naukowcy poznają nowe fakty, wciąż jednak pozostaje wiele niejasności. Podejrzewa się, że na występowanie śmierci łóżeczkowej może mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Naukowcy są zdania, że istnieją jeszcze inne, nieodkryte dotychczas powody zgonów, związane z wrażliwością dziecka we wczesnym etapie rozwoju.

U jakich dzieci ryzyko jest największe?

Śmierć łóżeczkowa może dotknąć każdego dziecka w pierwszym roku życia, najczęściej jednak występuje między drugim a czwartym miesiącem życia. Badania wskazują na pewne czynniki zwiększające ryzyko, takie jak urodzenie przed terminem, niska urodzeniowa masa ciała, palenie tytoniu przez rodziców lub opiekunów w jego obecności, przypadki śmierci łóżeczkowej wśród rodzeństwa.

Czy dziecko może spać w łóżku rodziców?

Spanie dziecka w oddzielnym łóżeczku w sypialni rodziców przez pierwsze 6 miesięcy życia, zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS. Jeśli karmisz dziecko piersią, możesz ustawić łóżeczko niedaleko od swojego. Unikaj sytuacji, że śpicie w jednym pomieszczeniu, po tym, jak Twój partner lub Ty paliliście papierosy lub piliście alkohol.

Oceń ten artykuł: