Kobieta przytula meza trzymajac w reku test ciazowy

I trymestr ciąży

I trymestr ciąży trwa do 13. tygodnia ciąży. To czas zapłodnienia, rozwoju dziecka, a także pierwszych zmian w kobiecej organizmie. Na tym etapie ciąży należy wybrać lekarza prowadzącego, wykonać podstawowe badania, w tym m.in. pierwsze USG. W I trymestrze ciąży wiele kobiet, boryka się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą znacznie obniżać jakość życia. Wahania nastroju, zmęczenie czy mdłości – to objawy ciąży typowe dla I trymestru. Sprawdź, jak przebiega I trymestr ciąży – tydzień po tygodniu.
  • Zmysł smaku w ciąży

    Najczęściej zauważalnym objawem ciąży u kobiet jest dziwny metaliczny posmak w ustach. To uczucie związane jest z burzą hormonalną i zwykle zanika w II trymestrze ciąży.

  • Zmysł słuchu w ciąży

    Może zdarzyć się, że pewne odgłosy dotychczas jedynie nieprzyjemne, staną się dla Ciebie szczególnie uciążliwe lub męczące. To naturalne – w ciąży Twój organizm przystosowuje się do zupełnie nowej sytuacji.

  • Śluz na początku ciąży – jaki jest prawidłowy?

    Ciało kobiety w ciąży przechodzi przez szereg niezwykłych zmian. Wiele z nich jest naturalnych i całkowicie bezpiecznych, inne z kolei mogą zaniepokoić przyszłe mamy. Sporo o kondycji organizmu oraz stanie ciąży można się dowiedzieć m.in. z obserwacji śluzu. Co warto o nim wiedzieć, jak wygląda śluz na początku ciąży i co powinno zaniepokoić?

  • L4 w ciąży – kiedy można iść na zwolnienie w ciąży?

    Chyba wszyscy znają powiedzenie: „Ciąża to nie choroba”. Owszem, sama w sobie nie, lecz w tym wyjątkowym okresie organizm przyszłej mamy jest szczególnie narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Nie zawsze może więc wykonywać wszystkie swoje dotychczasowe obowiązki. Tym bardziej, że nie chodzi wtedy tylko o jej dobro, lecz także jej przyszłego dziecka. Co zatem warto wiedzieć o L4 w ciąży i jakie przysługuje wtedy wynagrodzenie?

  • Badania prenatalne ultrasonograficzne w ciąży – obowiązkowe czy opcjonalne

    Badania prenatalne to badania wykonywane w ciąży przed narodzinami dziecka. Są różne formy takich badań – może być to badanie z krwi, badanie usg płodu lub inne. Zazwyczaj kobiety myśląc o „badaniach prenatalnych” mają na myśli usg wykonywane w czasie ciąży. Przybliżmy zatem specyfikę badań usg prenatalnych.

  • Wysokie ciśnienie w ciąży – czym grozi? Jak obniżyć ciśnienie w ciąży?

    Każdy czasem może zaobserwować zwyżkę ciśnienia tętniczego, także kobieta w ciąży, szczególnie w stresujących sytuacjach czy po aktywności fizycznej. Jeśli jednak wysokie ciśnienie u ciężarnej jest stanem permanentnym, stanowi zagrożenie dla matki i dziecka. Co oznacza nadciśnienie tętnicze w ciąży, jak sobie z nim radzić i jak zapobiegać?

  • Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?

    Opalanie w ciąży jest jednym z tych tematów, wokół których narosło już wiele legend i mitów. Chociaż badania naukowe uspokajają, wciąż powszechne jest przekonanie, że ciężarne kobiety nie powinny się w ogóle opalać. Jak jest naprawdę? Wyjaśniamy w tym artykule.

Zapoznaj się z tematami dotyczącymi ciąży

Kobieta w ciazy przygotowuje posilek z dzieckiem

Dieta w ciąży

Sprawdź, co jeść w ciąży, a także czego unikać i jak komponować codzienną dietę w ciąży.

Sprawdź artykuły
karmienie-piersia 1.png

Karmienie piersią

Zapoznaj się z artykułami i poradami dla mam karmiących piersią.

Sprawdź artykuły
dieta-czas-laktacji (1).png

Dieta w czasie laktacji

Zapoznaj się z artykułami i poradami żywieniowymi dla mam w trakcie laktacji.

Sprawdź artykuły