Karmienie mlekiem modyfikowanym

Najbardziej odpowiednim pokarmem dla dziecka jest mleko mamy. Czasem zdarza się jednak, że mama nie może karmić albo po prostu chce odstawić dziecko od piersi. Wtedy staje przed trudnym zadaniem – wyboru mieszanki mlecznej odpowiedniej dla dziecka.

Angelika Górska
Specjalista ds. żywienia

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest tworzone w taki sposób, aby jego skład był jak najbardziej, na ile to możliwe, zbliżony do składu kobiecego pokarmu. Mleko modyfikowane zdecydowanie różni się od mleka krowiego, z którego powstaje, a które zawiera zbyt dużo białka i niektórych składników mineralnych.

Jeśli zdecydujesz się na częściową lub całkowitą rezygnację z karmienia naturalnego, najlepiej będzie, jeśli wybór mieszanki zostanie skonsultowany z lekarzem. Pomoże on dopasować jej skład do specyficznych potrzeb organizmu Twojego dziecka. Należy pamiętać, że każdy młody organizm jest inny i trzeba traktować go indywidualnie. 

Oznaczenie na mleku modyfikowanym ma znaczenie.

Twoje rosnące dziecko to również rosnące potrzeby. Mleko modyfikowane z numerem 2 jest przeznaczone dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Oznaczone numerem 3 jest odpowiednie dla dzieci po 1. roku życia. Produkt z numerem 4 jest przeznaczony dla dzieci powyżej 2. roku życia. Na rynku dostępne są również mleka z numerem 5 – dla dzieci po 3. roku życia.