Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście dla młodych rodziców, ale nierzadko także ogromne zaskoczenie – choć ciąże bliźniacze zdarzają się stosunkowo często, bowiem raz na 80 porodów. Wystąpienie ciąży bliźniaczej może być uwarunkowane genetycznie, zdarza się jednak, że rodzicami bliźniąt zostają pary po leczeniu niepłodności.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Każda ciąża bliźniacza to podwójna radość, ale także zwiększony wysiłek dla organizmu mamy oraz możliwość wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju dzieci, dlatego nazywamy ją ciążą podwyższonego ryzyka. Prowadzenie ciąży bliźniaczej wiąże się z częstszymi niż w ciąży pojedynczej wizytami u doświadczonego lekarza położnika-ginekologa, zwiększoną ilością badań (szczególnie USG) i koniecznością zakończenia ciąży w szpitalu (w przypadku ciąży bliźniaczej nie jest możliwy poród w domu czy przyszpitalnym Domu Narodzin). Często także ciąże bliźniacze są rozwiązywane drogą cięcia cesarskiego. Dzieje się tak, jeśli poród rozpoczyna się przedwcześnie (co zdarza się dosyć często), jedno z bliźniąt jest nieprawidłowo położone w macicy (czyli inaczej niż główkowo) bądź występują inne czynniki ryzyka dla mamy lub dzieci.

Jak to się dzieje, że rodzą się bliźnięta?

Ciąża bliźniacza może rozwinąć się z dwóch oddzielnie zapłodnionych komórek jajowych (mogą urodzić się dzieci tej samej lub różnych płci, mówimy wtedy o bliźniętach dwujajowych) lub z zapłodnienia jednej komórki jajowej i jej podziału na dwie na bardzo wczesnym etapie ciąży (najczęściej do 4.-7. doby od zapłodnienia, jeśli komórka podzieli się później, mogą urodzić się bliźnięta niecałkowicie rozdzielone, potocznie nazywane syjamskimi). W przypadku ciąży bliźniaczej jednojajowej rodzą się dzieci tej samej płci i są do siebie podobne, nierzadko „jak dwie krople wody”. W zależności od czasu podziału jednej komórki jajowej spodziewamy się rozwoju dwóch oddzielnych łożysk lub jednego, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju ciąży bliźniaczej. W przypadku rozwoju tylko jednego łożyska obawiamy się powikłań związanych z rozwojem naczyń łączących dzieci – może się zdarzyć, że jedno będzie dostawało więcej krwi matczynej niż drugie, co warunkuje prawidłowy rozwój wewnątrzmaciczny.