Czy karmienie piersią jest wskazane w alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa to niepożądana reakcja organizmu na pokarm. Uważa się, że alergie na pokarmy występują u 6-8 % dzieci. Najczęściej alergię pokarmową obserwuje się w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Większość reakcji alergicznych u dzieci jest wywołana przez kilka pokarmów, są to m.in. mleko krowie, jajo kurze, soja, pszenica, orzeszki ziemne, laskowe, włoskie, ryby czy skorupiaki. Nie można jednak zapomnieć, że w zasadzie każdy pokarm może uczulać. Jak zatem postępować w alergii u dziecka gdy chcesz dać mu to, co najlepsze, czyli mleko mamy?

Dr n. med. Agnieszka Rudzka-Kocjan
Specjalista pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy

Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii

Ryzyko rozwoju alergii u dziecka bardzo zależy od wywiadu rodzinnego. Jeżeli:

  • u obojga rodziców występuje ta sama choroba atopowa, to ryzyko jej pojawienia się u malucha wynosi aż 50-80%;
  • alergie występują u obojga rodziców, ale są to inne choroby, to ryzyko wystąpienia ich u dziecka wynosi 40-60%;
  • choroba alergiczna jest u jednego rodzeństwa lub jednego z rodziców, to ryzyko choroby wynosi od 20 do 40%;
  • w przypadku nieobciążonego wywiadu rodzinnego ryzyko rozwoju alergii u dziecka wynosi od 5 do 15%.

Często występują również objawy ze strony skóry. Są to przede wszystkim charakterystyczne zmiany skórne – atopowe zapalenie skóry, ale również wysypka, obrzęk, pokrzywka czy świąd skóry.

Objawy alergii pokarmowej bardzo często dotyczą układu pokarmowego. Są to m.in.:

  • kolki,
  • nasilone ulewania i wymioty,
  • biegunki często z domieszką śluzu i krwi,
  • uporczywe zaparcia.

Czy alergika można karmić piersią?

Najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią i zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia oraz kontynuację karmienia piersią w czasie rozszerzania diety o pokarmy uzupełniające. Nie zaleca się stosowania diety eliminacyjnej w czasie ciąży lub w okresie laktacji jako metody zapobiegania alergii.

W przypadku, gdy maluszek ma stwierdzoną alergię, kontynuacja karmienia piersią jak najbardziej jest wskazana, jednak karmiąca mama musi pozostawać na diecie z eliminacją produktów alergizujących, do których najczęściej należą białka mleka krowiego. Oznacza to, że karmiąca mama malucha z alergią na mleko krowie powinna ze swojej diety wyeliminować wszystkie produkty nabiałowe.