Czy moje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka

Choć karmienie piersią wydaje się naturalną czynnością, to jego początki często są trudne. Nie należy przejmować się niepowodzeniami występującymi w pierwszych tygodniach karmienia, a naukę karmienia warto traktować jak proces, który wymaga czasu. Jak radzić sobie z najczęstszymi obawami, z jakimi borykają się karmiące mamy?

Dr n. med. Agnieszka Rudzka-Kocjan
Specjalista pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy

Zalecenia ekspertów

1000 pierwszych dni życia to kluczowy okres dla rozwoju dziecka, miedzy innymi jego układu nerwowego oraz odpornościowego.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, aby do ukończenia 6. miesiąca karmić dziecko wyłącznie piersią, ponieważ mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia i w pełni pokrywa jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pokarm kobiecy posiada unikalne właściwości – zmienia się wraz z rozwojem dziecka, dostosowując skład do jego aktualnych potrzeb.

Jak sprawdzić, czy brzuszek jest pełny?

Najczulszym parametrem pozwalającym ocenić, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka, jest prawidłowe przybieranie niemowlęcia na masie ciała.

  • W pierwszych 3 miesiącach życia przyrost masy ciała powinien wynosić 26-31 g na dobę. Warto przy tym wiedzieć, że czasami przyrost nie następuje  liniowo, ale skokowo.
  • W kolejnych 3-6 miesiącach powinien wynosić 17-18 g na dobę, w drugim półroczu życia dziecka, tj. w 6.-9. Miesiącu, odpowiednio 12-13 g na dobę.
  • Od 9. do 12. miesiąca dziecko powinno przybrać na masie ciała około 9 g na dobę.

Nie wolno zapomnieć o fizjologicznym spadku masy ciała, jaki obserwuje się w pierwszych dniach po porodzie. Prawidłowo taki spadek masy ciała nie powinien przekroczyć 10% urodzeniowej masy ciała. Masę urodzeniową dziecko powinno odzyskać najpóźniej po upływie 10-14 dni od daty porodu. Aby mieć pewność, że dziecko się najada, warto również zwrócić uwagę na ilość moczonych pieluszek – od 8. doby życia powinno być ich 6-8, a od 6. tygodnia życia minimum 5-6 na dobę.

Jeżeli chodzi o stolce, to mogą się one pojawić po każdym karmieniu – zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Po 6. tygodniu dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się nawet raz na tydzień lub kilka razy dziennie.