Jak wytwarza się mleko mamy

Pokarm zaczyna wytwarzać się w piersiach już w okresie ciąży. W momencie przyjścia dziecka na świat kobieta jest już gotowa do pierwszej próby karmienia noworodka. Dowiedz się jak powstaje pokarm mamy i jakie są poszczególne etapy laktacji.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Najlepszym pokarmem dla dziecka, który dostarcza mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych, jest mleko mamy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, a następnie jego kontynuację do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu do diety dziecka innych pokarmów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia.

Jak zbudowane są piersi?

anatomii piersi poszczególne jej elementy nazywają się inaczej, niż w języku potocznym. Brodawką lekarze nazywają szczyt piersi, zaś ciemną obwódkę wokół niej – otoczką. Sutek to w języku anatomii cała pierś.

Piersi zbudowane są z gruczołów otoczonych przez tkankę tłuszczową wraz z tzw. podścieliskiem. W budowie gruczoł piersiowy przypomina winogrono, które składa się z ok. 15-20 płatów. Przewody mlekowe zbiegają się w okolicy brodawki, na której ujście znajduje ok. 15 otworków umożliwiających wypływanie mleka z piersi.