Karmienie mlekiem modyfikowanym – niezbędne akcesoria

Najbardziej odpowiednim pokarmem dla dziecka jest mleko mamy. Czasem zdarza się jednak, że mama nie może karmić albo po prostu chce odstawić dziecko od piersi. Wtedy staje przed trudnym zadaniem – wyboru mieszanki mlecznej odpowiedniej dla dziecka.

Ekspert BebiProgram

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to przygotowywane specjalnie dla niemowląt i małych dzieci mleko krowie, zmienione tak, aby było dopasowane do ich potrzeb. Od wielu lat naukowcy prowadzą badania nad składem mleka kobiety, które stanowi dla nich nieustanną inspirację przy opracowywaniu i doskonaleniu receptur mlek modyfikowanych. Wybór takiego produktu należy zawsze skonsultować z lekarzem, który zna potrzeby żywieniowe dziecka. To ważne, ponieważ każdy młody organizm jest inny i trzeba traktować go indywidualnie. 

Oznaczenie ma znaczenie!

Rozwój dziecka to proces, który zaczyna się już w momencie poczęcia i trwa wiele lat. Jeden z najważniejszych okresów w życiu to 1000 pierwszych dni. W tym okresie zachodzą największe zmiany, jeżeli chodzi o potrzeby żywieniowe dziecka. W pierwszych 6 miesiącach życia niemowlęcia najlepszym sposobem jego żywienia jest karmienie piersią. Jeśli mama z uzasadnionych powodów nie może karmić piersią, powinna wybrać mleko modyfikowane dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. Wskazówką będzie dla niej oznaczenie na opakowaniu.

Mleka modyfikowane dzielą się na:

  • mleka początkowe (1 w nazwie) – przygotowane w szczególny sposób, by jak najlepiej odpowiadały wyjątkowym potrzebom noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia,
  • mleka następne (2 w nazwie) – dla dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia,
  • mleka Junior (3, 4, 5) – stworzone w oparciu o szczegółową analizę potrzeb żywieniowych dzieci po 1. roku życia i starszych.