Najczęstsze problemy z laktacją

Karmienie piersią to najlepsze rozwiązanie dla niedojrzałego organizmu malucha. Pokarm mamy dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych rosnącemu dziecku, a samo karmienie buduje wyjątkową więź między mamą i niemowlęciem.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Trudne początki

Zdarza się, że kobieta ma problemy z laktacją, każdy jednak można pokonać, wystarczy dużo samozaparcia i wsparcie otoczenia. 

Często pierwsze przystawienie dziecka do piersi nie obywa się bez komplikacji. Technika karmienia piersią jest trudna do opanowania dla świeżo upieczonej mamy. Kobieta nie powinna zrażać się pierwszymi niepowodzeniami, ponieważ przezwyciężenie pierwszych trudności zaowocuje satysfakcją, czerpaną z naturalnego karmienia dziecka. 

Kryzys laktacyjny

Jak rozpoznać kryzys laktacyjny? Obserwuj swoje piersi – jeśli wcześniej były twarde, nabrzmiałe i pełne, zaś teraz są mniejsze i miękkie, to fizyczna oznaka problemów z laktacją.

Zaburzenia laktacji mogą się pojawić na każdym etapie karmienia piersią. „Skoki rozwojowe” występujące w 3. i 6. tygodniu oraz w 3. miesiącu życia dziecka powodują, że zapotrzebowanie niemowlęcia na pokarm znacznie wzrasta. Dziecko częściej niż zwykle domaga się karmienia, a organizm mamy nie produkuje tyle mleka, ile w tym momencie potrzebuje dziecko. Mama zmaga się z naturalnym procesem nazywanym kryzysem laktacyjnym