Ciemieniucha

Ciemieniucha to pojawiająca się na skórze główki noworodka lub niemowlaka żółta łuska, czasem pokrywająca główkę jak skorupa. Choć nie wygląda estetycznie, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, a także nie boli i nie swędzi. Dla młodych rodziców stanowi jednak jeden z powodów do niepokoju. Niekiedy po jej pojawieniu się rodzice obwiniają się za niewystarczającą pielęgnację dziecka - nic bardziej mylnego! Ciemieniucha jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów łojowych u dziecka i działających jeszcze przez pewien czas po porodzie hormonów mamy.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to nic innego, jak zrogowaciały naskórek pojawiający się przede wszystkim na główce dziecka (w okolicy ciemiączka – stąd jej nazwa), ale także na czole, w brwiach, na małżowinach usznych. Początkowo ma kolor białawy, lecz z czasem zmienia się na żółto-pomarańczowy. Łuska ta wygląda jak gruby, tłusty łupież i nie daje się zdjąć ze skóry głowy dziecka, bo jest jakby „przyklejona” do naskórka. Na szczęście – poza problemem natury estetycznej – nie daje dziecku żadnych dolegliwości. Skóra nie boli, nie szczypie, nie piecze – jednak pod taką „skorupą” skóra może się bardziej pocić. Ciemieniucha pojawia się najczęściej w pierwszych 3-6 tygodniach życia dziecka. Główną przyczyną jej powstania jest nadmierna praca gruczołów łojowych u dziecka oraz działające jeszcze na noworodka hormony mamy (nawet kilka tygodni po porodzie).

Jak zapobiegać powstawaniu ciemieniuchy?

Na powstawanie ciemieniuchy ma wpływ wiele czynników. Od hormonów mamy i nadmiernej pracy gruczołów łojowych u dziecka aż po warunki środowiskowe, w jakich żyje maluch. Bardzo ważne w zapobieganiu powstawania ciemieniuchy jest utrzymywanie w czystości skóry dziecka oraz nieprzegrzewanie go, choć należy podkreślić, że ciemieniucha najczęściej nie powstaje z powodu nieprawidłowej pielęgnacji dziecka. Często pojawia się u noworodków urodzonych w gorącym okresie letnim, ponieważ temperatura otoczenia ma wpływ na i tak nadmierną już pracę gruczołów łojowych. Dzieci urodzone w okresie zimowym, które przebywają w ciepłych i suchych pomieszczeniach, także są narażone na jej wystąpienie.