Ważenie i pomiar temperatury ciała dziecka

Ważenie i pomiary temperatury to czynności, które będziesz wykonywała rzadko. Warto jednak dowiedzieć się kiedy i jak to robić.

Odpowiednia waga dziecka i właściwa temperatura to bowiem wyznaczniki zdrowia dziecka, które dają Ci pewność, że maluch prawidłowo się rozwija. 

Ważenie

W szpitalu dziecko będzie ważone codziennie, po wyjściu do domu będziesz sprawdzać wagę dziecka rzadziej – zazwyczaj przy okazji wizyt w przychodni. Możesz zakupić specjalną wagę, żeby móc ważyć dziecko w domu. Zawsze rób to po zdjęciu ubranka i pieluchy malucha.

Mierzenie temperatury

Przed rozpoczęciem pomiaru zawsze warto wyciszyć maluszka i nie podawać mu gorących płynów a także odczekać co najmniej 20 minut od kąpieli. Temperatura mierzona w różnych częściach ciała może się różnić. Do wyboru masz termometry do użycia pod pachą, w ustach i w pupie.

U niemowląt bardzo dobrze się sprawdza mierzenie temperatury doodbytniczo, ponieważ taki pomiar uznaje się za bardzo wiarygodny. Przed i po każdym użyciu, termometr należy umyć w ciepłej wodzie z mydłem oraz zdezynfekować spirytusem. Uważaj, by woda nie dostała się do wyświetlacza, gdyż może to naruszyć jego mechanizm i prowadzić do błędnych pomiarów.

Mierz temperaturę za pomocą termometru elektronicznego. Modele rtęciowe wyszły już z użycia z powodu ryzyka uszkodzenia i wypłynięcia toksycznej substancji. Najnowsze termometry elektroniczne pozwalają uzyskać dokładny wynik już po 10 sekundach.