5 najczęstszych pytań o ulewanie u niemowlaka karmionego piersią

3 min
Mama trzyma na rekach ulewajace dziecko

Ulewanie u niemowląt to częsta przypadłość, który dotyka nawet 67% niemowląt¹. Problem ten jest zjawiskiem fizjologicznym, wynikającym z niedojrzałości dolnego zwieracza przełyku, który nie jest w stanie zapobiegać cofnięciu się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Czym ulewanie różni się od wymiotów? Kiedy powinno niepokoić? Sprawdź, o co najczęściej pytają rodzice.

Mama trzyma na rekach ulewajace dziecko
Mama trzyma na rekach ulewajace dziecko

Dziecko ulewa po każdym karmieniu, czy to normalne?

Dzieci ulewają sporadycznie. Zdarza się, tak, że niemowlę ulewa po każdym przystawieniu do piersi. Ulewania wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego u niemowlęcia, mogą być spowodowane nieprawidłową techniką karmienia m.in. połykaniem nadmiernej ilości powietrza czy podawaniem zbyt dużej ilości pokarmu. Ilość ulewanego pokarmu może wydawać się duża, a ulewania mogą pojawiać się nawet po każdym posiłku, a także między posiłkami. Co ważne ulewające dzieci prawidłowo przybierają masę ciała, a ich rozwój jest prawidłowy.

Co zrobić, aby zmniejszyć ulewanie u dziecka karmionego piersią?

Karm piersią krócej, ale częściej. Zadbaj o właściwa technikę – jeśli nie jesteś pewna, czy robisz to dobrze poradź się konsultanta laktacyjnego. Odpowiednia pozycja i spokojna atmosfera podczas karmienia oraz  właściwe chwycenie brodawki i ssanie piersi przez dziecko pozwolą zmniejszyć częstotliwość ulewań.  Gdy skończysz karmienie pozwól, aby maluchowi odbiło się. Dzięki temu uwolnisz nagromadzone w żołądku  powietrze, co także zmniejszy ryzyko ulania pokarmu. Gdy lekarz zdiagnozuje u Twojego dziecka problemy z nadmiernym ulewaniem, może zalecić stosowanie preparatu zagęszczającego twój pokarm. Zgodnie z zaleceniem lekarza, po rozrobieniu z wodą podaj go dziecku łyżeczką bezpośrednio przed karmieniem lub dodaj go (według instrukcji na opakowaniu) do odciągniętego mleka.

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów?

Ulany pokarm swobodnie wypływa cienką strużką z ust dziecka, a jego zapach i wygląd nie różni się od pokarmu przed zjedzeniem. Ulewanie nie powoduje zmiany nastroju u malucha. Objętość ulanego pokarmu może odpowiadać około 1-2 łyżeczkom. Taka ilość nie ma wpływu na poczucie sytości u dziecka oraz nie zaburza jego prawidłowego rozwoju. O wymiotach mówimy, gdy dziecko gwałtownie oddaje niestrawiony pokarm, jest przy tym niespokojne i widać wyraźnie, że coś mu dolega. Zwrócona treść pokarmowa ma kwaśny, nieprzyjemny zapach. Wymiotom mogą towarzyszyć objawy odwodnienia (zmniejszona aktywność, apatia i senność dziecka, zmniejszona diureza, wzmożone pragnienie, ubytek masy ciała, zapadnięte gałki oczne i zapadnięte ciemiączko – dziecko ma „zaostrzone” rysy twarzy).

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ulewanie fizjologiczne jest naturalnym etapem w życiu niemowlęcia i mija wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego.  Jeśli ulewanie pokarmu nie ma wpływu  na prawidłowy przyrost masy ciała i niemowlę rozwija się prawidłowo, nie ma powodów do niepokoju. Alarmujące objawy towarzyszące ulewaniu to: zahamowanie wzrostu, brak przyrostu lub spadki masy ciała, biegunka, gorączka, płacz i niepokój dziecka, odwodnienie, krew w wymiotach. W takiej sytuacji potrzebna jest konsultacja z lekarzem w celu znalezienia przyczyny powodującej wymioty (często może to być alergia pokarmowa).

Kiedy ulewanie mija?

Najczęściej problem znika, gdy maluch nauczy się siedzieć i trzymać pionową postawę. Większość dzieci wyrasta z tej przypadłości około 4- 6 miesiąca życia, chociaż bywają sytuacje, gdy ulewania męczą niemowlę do pierwszych urodzin.

¹Dotyczy niemowląt w 4 m. ż.; Nelson SP, et al. Pediatric Practice Research Group. Arch Pediatr Adolesc Med 1997;151:569-72.

Oceń ten artykuł: