Mama przytula do siebie nowo narodzone dziecko

Poród

W tym dziale poruszamy tematy dotyczące wyprawki do szpitala, miejsca porodu, objawów i faz porodu, znieczulenia, aspektów psychologicznych okresu porodu
 • Poród w sali porodowej

  Zanim nadejdzie dzień przyjścia Twojego dziecka na świat, powinnaś wybrać miejsce jego narodzin. Jeśli zdecydowałaś się na poród w sali porodowej, warto udać się do wybranego szpitala i - jeśli to możliwe - obejrzeć go. Zanim uznasz, że to dobre miejsce na narodziny Twojego dziecka, sprawdź, na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę.

 • Porody zabiegowe

  Przygotowując się do porodu, możesz wyobrażać sobie jego przebieg. Każda młoda mama chcąca urodzić swoje dziecko w sposób naturalny nie dopuszcza do siebie myśli, że w końcowym etapie, czyli w II okresie porodu (okres parcia), może zabraknąć jej siły albo maleństwo może mieć problem z przyjściem na świat.

 • Poród fizjologiczny i jego fazy

  Poród fizjologiczny to taki, który rozpoczyna się samoistnie pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży i przebiega spontanicznie, bez medykalizacji. Zastosowanie medykalizacji to np. zastosowanie kroplówki z oxytocyną czy znieczulenia zewnątrzoponowego porodu, zabiegowe zakończenie porodu (vaccum lub kleszcze położnicze czy wyłyżeczkowanie jamy macicy lub cięcie cesarskie). Pierwsze pytanie, jakie zwykle pada podczas rozmów o porodzie, brzmi – czy zdążę do szpitala? Pamiętaj, że poród nie rozpoczyna się znienacka. Już kilka tygodni przed nim twój organizm będzie wysyłał ci sygnały. Jeśli je rozpoznasz, poród nie powinien cię zaskoczyć.

 • Znieczulenie przy cesarskim cięciu

  Przy cesarskim cięciu najczęściej stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe. Mimo skorzystania ze znieczulenia, będziesz świadoma tego, co się dzieje i od razu będziesz mogła przytulić swoje nowo narodzone dziecko. To do lekarza należy decyzja, jakie znieczulenie zostanie użyte. Warto jednak, żebyś zapoznała się z zasadami działania oraz następstwami wszystkich typów znieczulenia przy cięciu cesarskim.

 • Wyprawka do szpitala. Lista rzeczy

  Ostatnie dni przed porodem mogą być stresujące, warto więc wcześniej przygotować sobie rzeczy i dokumenty, które będą potrzebne w szpitalu. Sprawdź, o czym warto pamiętać przygotowując się do porodu.

 • Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego

  Niefarmakologiczne, naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, są znane od pokoleń, choć w ostatnim czasie ich wachlarz rozszerzył się m.in. o aparat TENS czy możliwość zastosowania podtlenku azotu. Możesz je wykorzystać w początkowej fazie porodu, kiedy jesteś jeszcze w domu, ale także przez cały okres porodu. Naturalne metody łagodzenia bólu mogą być wykorzystywane podczas porodu w domu, domu narodzin, a także z powodzeniem w salach porodowych.

 • Pierwsze godziny po porodzie

  Zwykle czytamy o porodzie i połogu, a te kilka godzin pomiędzy porodem dziecka i łożyska a połogiem są marginalnie traktowane w materiałach edukacyjnych. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, co będzie się działo z tobą w pierwszych godzinach po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym oraz po cięciu cesarskim.

 • Poród w domu

  Poród to dla każdej kobiety jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Każda z nas wyobraża je sobie inaczej. Po wysłuchaniu opowieści babci (która prawdopodobnie rodziła w domu), mamy (która rodziła w szpitalu) i przyjaciółek, które rodziły w szpitalu, domu narodzin lub we własnym domu - zaczynasz zastanawiać się, jaki scenariusz byłby najlepszy dla Ciebie. Dowiedz się, jak wygląda poród w domu.

 • Higiena po porodzie - jak pielęgnować ciało i jakie zmiany po porodzie zachodzą w organizmie

  Połóg jest to czas po ciąży i porodzie, podczas którego cofają się zmiany, do jakich doszło w organizmie kobiety podczas ciąży. Połóg rozpoczyna się tuż po porodzie i trwa do 6 tygodni. Dowiedz się, jak pielęgnować ciało i jakie zmiany po porodzie zachodzą w organizmie kobiety.

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz rozwiązać quiz? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp

Przydatne narzędzia

Skorzystaj z narzędzi dzięki którym policzysz swoje BMI, sprawdzisz kalendarz ciąży z badaniami i przygotujesz plan porodu do szpitala.

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?