Noworodek w czapce odchyla glowe na bok

Noworodek i niemowlę

Rozwój dziecka w 1. roku życia.
 • Szybkie oziębianie się noworodka

  W okresie życia płodowego dziecko jest otoczone bezpieczną przestrzenią macicy i pływa w ciepłych wodach płynu owodniowego. Organizm mamy chroni maleństwo przed wszelkimi niedogodnościami. Dziecko nie zna uczucia głodu, pragnienia czy chłodu. Jednaj już chwilę po porodzie noworodek musi samodzielnie zacząć oddychać, uczy się aktywnie ssać, aby mogło przyjmować pokarm, ale także jego maleńki organizm musi samodzielnie zadbać o utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała, co nie jest takie proste.

 • Odruchy noworodkowe

  Odruchy noworodkowe to inaczej odruchy pierwotne. Zaliczamy do nich mruganie, ssanie, czy chwytanie paluszkami.

 • Pierwsze godziny i dni noworodka po przyjściu na świat

  Okres noworodkowy trwa od urodzenia do 28. dnia życia dziecka. W tym czasie dochodzi do niezwykle ważnych przemian w organizmie niemowlęcia, mających na celu przystosowanie organizmu do życia zewnątrzmacicznego. Wszystkie układy i narządy muszą podjąć samodzielne funkcjonowanie. Te procesy nazywane są stanami przejściowymi noworodka. Dowiedz się o nich więcej!

 • Badania przesiewowe krwi

  Badania przesiewowe noworodków mają na celu wczesne wykrycie dzieci, które są obciążone jedną z chorób wrodzonych. Choroby te nie dają widocznych objawów w okresie noworodkowym, ale wykryte zbyt późno mogą dać poważne konsekwencje w postaci nieprawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Wczesne wykrycie choroby u noworodka daje możliwość wczesnego leczenia, a co za tym idzie – jest podstawą do jego prawidłowego rozwoju. Badania przesiewowe obejmują choroby występujące raz na kilka/kilkadziesiąt tysięcy dzieci, ale testami przesiewowymi są objęte wszystkie nowo narodzone dzieci w Polsce.

 • Pieluszkowe zapalenie skóry

  Skóra noworodka i niemowlęcia jest bardzo niedojrzała, cienka, szybko traci wodę oraz łatwo ulega podrażnieniom i zakażeniu. Jednocześnie pełni bardzo ważne funkcje w życiu dziecka, dlatego jej prawidłowa pielęgnacja jest bardzo ważna. Pieluszkowe zapalenie skóry maluszka to nic innego jak podrażnienie skóry w miejscu, w którym jest narażona na kontakt z czynnikiem drażniącym. Jak sobie z nim radzić? Oto kilka wskazówek, jak postępować w takiej sytuacji, by przynieść ulgę niemowlęciu.

 • Niemowlęce kupki

  Od urodzenia mama bacznie obserwuje dziecko w trosce o jego prawidłowy rozwój. Stolec noworodka i niemowlęcia jest ważną wskazówką, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo.

 • Kalendarz szczepień dziecka

  Szczepienia ochronne są jedną z niewielu uzasadnionych merytorycznie, ukierunkowanych i skutecznych metod zapobiegania infekcjom u dzieci. Każdego roku w październiku jest publikowany Program Szczepień Ochronnych (PSO) na rok następujący. Jest on modyfikowany i aktualizowany w zależności od sytuacji epidemiologicznej, nowych danych klinicznych, zaleceń światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz możliwości finansowania przez państwo.

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz rozwiązać quiz? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp

Przydatne narzędzia

Skorzystaj z narzędzi dzięki którym policzysz swoje BMI, sprawdzisz kalendarz ciąży z badaniami i przygotujesz plan porodu do szpitala.

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?