Rodzice podziwiaja noworodka siedzac na szpitalnym lozku

Połóg

W tym dziale poruszamy tematy dotyczące: aspektu emocjonalnego połogu, zmian w organizmie po porodzie, pielęgnacji ciała, jadłospisu karmiącej mamy
 • Aspekt emocjonalny połogu

  Droga Mamo, stałaś się odpowiedzialna za maleństwo, które być może właśnie leży przy twojej piersi lub śpi w łóżeczku obok… Ostatnie 9 miesięcy to czas niezwykłych zmian, jakie w tobie zaszły. Wachlarz emocji, jakie w tej chwili mogą tłoczyć się w twojej głowie, jest niezwykle szeroki. Od radości, euforii i szczęścia aż po smutek, lęk i niepewność. To wszystko jest normalne, wkraczasz właśnie na nową drogę – drogę macierzyństwa.

 • Pierwsze dni po porodzie

  Połóg - to okres pierwszych 6 tygodni po porodzie. To czas wielkich emocji związanych z pojawieniem się w domu wyczekiwanego maleństwa, ale dla młodej mamy to także czas ogromnych zmian fizycznych, jakie zachodzą w jej ciele w tak krótkim czasie. Podczas tych 6 tygodni bowiem cofają się zmiany, do jakich doszło w organizmie kobiety w czasie ciąży.

 • Dieta karmiącej mamy

  W czasie laktacji zmienia się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Główną zasadą Twojej diety powinno być jej urozmaicenie oraz zbilansowanie wszystkich składników pokarmowych.

 • Zmiany w organizmie po porodzie

  Ciąża to rewolucja dla Twojego organizmu, każdy organ musiał dopasować się do nowego stanu, zaszły zmiany w gospodarce hormonalnej, w układzie krążenia, moczowym, pokarmowym, dostrzegasz zmiany nawet w stanie Twojej skóry.

 • Powrót do aktywności seksualnej

  Jako początkująca mama skupiasz całą uwagę na dziecku, musisz przeorganizować swoje uporządkowane dotąd dni. Przychodzi jednak moment, w którym zechcesz wrócić do aktywności seksualnej.

 • Jak pielęgnować ciało po porodzie

  Niezależnie od tego czy rodziłaś naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie, higiena całego ciała w okresie połogu jest bardzo ważna. Zadbaj o siebie, zwracając szczególną uwagę na krocze, ranę pooperacyjną po cesarskim cięciu oraz piersi.

 • Wpływ porodu na psychikę kobiety

  Co to jest baby blues? Jak sobie z tym radzić?

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz rozwiązać quiz? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp

Przydatne narzędzia

Skorzystaj z narzędzi dzięki którym policzysz swoje BMI, sprawdzisz kalendarz ciąży z badaniami i przygotujesz plan porodu do szpitala.

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?