Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić przyczyn kolek u niemowląt. Uważa się, że bóle brzuszka wywołuje m.in. niedojrzałość układu pokarmowego niemowlęcia, który w tym okresie ciągle jeszcze się rozwija.
Pojawienie się pierwszego ząbka u niemowlęcia to jedno z najbardziej emocjonujących i wyczekiwanych wydarzeń dla rodziców. Choć u niektórych dzieci ząbkowanie może przebiegać bezobjawowo, w wielu przypadkach wiąże się jednak z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jakie objawy towarzyszą wyrzynaniu się zębów mlecznych oraz kiedy rodzice powinni się ich spodziewać?
Nocne karmienie piersią jest potrzebne, aby podtrzymać rytm trawienia i dostarczyć energii dla wszystkich procesów, które zachodzą w organizmie dziecka podczas snu.
Ulewanie pokarmu występuje często w okresie niemowlęcym i jest fizjologicznym zjawiskiem związanym z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka.
Przepuklina pępkowa to bardzo częsta dolegliwość wśród dzieci, w szczególności u wcześniaków. Zazwyczaj ta przypadłość samoistnie znika wraz z kolejnymi dniami i miesiącami życia niemowlęcia, dlatego początkowo lekarze rekomendują jedynie obserwację. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli u malucha zdiagnozowano dużą przepuklinę pępkową lub gdy pojawiają się inne symptomy. Wówczas bezzwłocznie należy skontaktować się z pediatrą, ponieważ niezbędna może się okazać operacja. Dowiedz się, jakie są powody powstawania przepukliny pępkowej u niemowląt i jakie są jej objawy.
Narodziny to przeżycie zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. W okresie noworodkowym następuje adaptacja organizmu dziecka do nowych warunków życia. Pojawia się wówczas wiele charakterystycznych objawów. Jednym z nich jest żółtaczka fizjologiczna żółtaczka.
Ciemiączko to bardzo delikatna i elastyczna błona, która u niemowląt łączy kości czaszki. Główka noworodków nie jest kompletnie zrośnięta, a jej plastyczność nie jest przypadkowa. Ta cecha jest niezwykle ważna podczas porodu naturalnego. Nieusztywnione ciemiączka umożliwiają główce niemowlęcia przejście przez kanał rodny, która dzięki swojej giętkości dostosowuje się do jego kształtu. Jak wygląda proces zrastania się ciemiączka, jak je pielęgnować i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Ulewanie u niemowlęcia zarówno karmionego piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, jest czymś naturalnym i najczęściej nie powinno być powodem do zmartwienia.
Żółte i łuszczące się płatki skóry na głowie niemowlęcia to oznaka pojawienia się ciemieniuchy, czyli tzw. czepca kołyskowego. Choć widoczne u dziecka zmiany mogą budzić u rodziców niepokój, ta przypadłość występuje dość często i nie jest powodem do zmartwień. Co jest przyczyną powstawania ciemieniuchy i jakie zabiegi pielęgnacyjne zastosować, aby ją wyleczyć?