Naczyniaki u noworodka – jak wyglądają i jak je leczyć?

5 min
naczyniaki_noworodek

Pojawianie się naczyniaków u noworodków jest częstym zjawiskiem. Dotyczy 10 % dzieci, Szacuje się, że rozwijają się one mniej więcej u co dwudziestego dziecka. Najczęściej stanowią niegroźne zmiany, które często samoistnie znikają w pierwszych latach życia. Jak wyglądają naczyniaki u niemowlaka i czy zawsze ich obecność wymaga leczenia?

naczyniaki_noworodek
naczyniaki_noworodek

Czym są naczyniaki niemowląt?

Naczyniaki niemowląt stanowią rodzaj nowotworu naczyń krwionośnych. Pojawiają się najczęściej w ciągu pierwszych kilku tygodni życia, w wieku noworodkowym. Powstają na skutek nieprawidłowego namnażania się komórek naczyń krwionośnych.

Określenie „nowotwór” zwykle wywołuje duży niepokój, jednak naczyniaki są zmianami, które w zdecydowanej większości przypadków okazują się całkowicie niegroźne. U przeważającej części dzieci samoczynnie ulegają wchłonięciu w ciągu kilku pierwszych lat życia, nie wywołując dodatkowych problemów zdrowotnych. Możemy je podzielić na guzy i malformacje naczyniowe.

Do guzów naczyniowych należą naczyniaki wrodzone, naczyniaki niemowlęce, naczyniaki płodowe, ziarniniaki naczyniowe.

Malformacje mogą być włośniczkowe, żylne, limfatyczne, tętniczo – żylne i mieszane.

Naczyniaki zwykle nie są jeszcze widoczne bezpośrednio po porodzie, choć u niektórych dzieci już w pierwszych dniach życia da się zauważyć pierwotną zmianę przypominającą siniaka lub mającą postać teleangiektazji (czyli tzw. pajączków). Standardowo takie znamiona powstają jednak w niedługim czasie po urodzeniu – 70 % w pierwszych 2 tygodniach życia. W przeciwieństwie do naczyniaków malformacje naczyniowe są widoczne już przy urodzeniu i rosną proporcjonalnie do wzrastania dziecka.

Proces rozwoju naczyniaków u noworodka przebiega następująco:

  1. Na początku mamy fazę rozwoju zmiany, która trwa zazwyczaj od 3 do 5 miesięcy. Najszybsze tempo powstawania tkanki naczyniaka obserwuje się między 5. i 8. tygodniem życia. Po tym czasie znamię może rosnąć dalej, ale tempo jego rozwoju jest zwykle dużo wolniejsze. Rzadko zdarza się, by zmiana powiększała się znacząco po wieku niemowlęcym.
  2. Następuje faza zatrzymania się rozwoju naczyniaka, która klasycznie trwa około roku.
  3. Kolejnym etapem jest faza samoistnego zanikania naczyniaka. Znamiona powoli tracą czerwony lub niebieskawy kolor. Ponadto wypukłe zmiany stają się bardziej płaskie. 30 % tego typu zmian naczyniowych wchłąnia się do 3 roku życia, 50 % do 5 roku życia , a 70 % do 7. U części dzieci po fazie zanikania nadal widoczne są niewielkie zmiany, np. pajączki lub wiotkość skóry w miejscu wcześniejszego występowania znamienia.

Jak wyglądają naczyniaki u noworodka?

Guzy naczyniowe i malformacje mogą mieć rózny kształt i wymiary.Częstym rodzajem zmiany naczyniowej jest znamię proste widoczne już w okresie noworodkowym najczęściej w okolicy czołą, powiek, nosa, wargi górnej lub okolicy potylicznej, Tego typu zmiany charakteryzują się tendencja do blednięcia w ciągu pierwszych lat życia dziecka.

Szczególną postacią naczyniaka jest ziarniniak naczyniowy- mały guzek wykazujący szybki wzrost z tendencją do krwawienia po niewielkim urazie.

Znamiona wszystkich wymienionych wyżej rodzajów mogą występować w różnych miejscach na ciele noworodka. Często pojawiają się na skórze głowy i twarzy oraz w okolicy szyi. Powstają również na kończynach górnych i dolnych dziecka.

Przyczyny pojawiania się naczyniaków u noworodka

Dokładne przyczyny powstawania naczyniaków u noworodków nie zostały dotychczas dokładnie poznane, istnieje jedynie wiele teorii dotyczących powodów ich rozwoju. Wskazuje się, że rolę w tym procesie może odgrywać m.in. niedotlenienie w okresie życia płodowego.

Naukowcy zidentyfikowali kilka czynników ryzyka związanych z większym prawdopodobieństwem wystąpienia naczyniaków. Należą do nich:

  • Płeć żeńska dziecka,
  • Stan przedrzucawkowy u kobiety ciężarnej,
  • Poród przedwczesny i niska masa urodzeniowa,
  • Ciąża mnoga,
  • Występowanie naczyniaków u osób z bliskiej rodziny.

Jak rozpoznaje się naczyniaki u noworodka?

Diagnostyki naczyniaków u noworodka pediatra najczęściej dokonuje na podstawie wizualnej oceny widocznych zmian. Zazwyczaj nie jest wymagane przeprowadzenie żadnych dodatkowych badań.

Testy obrazowe przeprowadza się w przypadku naczyniaków mnogich w celu wykluczenia naczyniaków narządów wewnętrznych, np. wątroby. Wskazane jest wówczas wykonanie badania usg jamy brzusznej.

Powikłania naczyniaków u noworodka

Zdecydowana większość naczyniaków wczesnodziecięcych to zmiany, które samoistnie ulegają zanikaniu i nie wymagają podejmowania jakiegokolwiek leczenia. Ocenia się, że terapia jest wymagana tylko w przypadku 10-20% niemowląt ze znamionami tego typu. Tę grupę stanowią dzieci, u których istnieje zagrożenie rozwoju powikłań lub już one występują.

Wśród potencjalnych powikłań naczyniaka u noworodka wymienia się:

  • Owrzodzenia, których występowanie może wiązać się z występowaniem krwawienia oraz infekcji w obrębie zmiany; czasami owrzodzenia wywołują także objawy bólowe u niemowlaka, a prawie zawsze pozostawiają na skórze dziecka bliznę,
  • Problemy ze wzrokiem wywołane przez naczyniaki umiejscowione na powiece niemowlaka lub w pobliżu oka,
  • Trudności w oddychaniu i karmieniu dziecka związane z umiejscowieniem w drogach oddechowych lub okolicy ust, wady zgryzu, wady wymowy
  • Niedrożność dróg oddechowych, której ryzyko jest wyższe w przypadku naczyniaków znajdujących się w dolnej części twarzy, z przodu szyi oraz w jamie ustnej lub gardle,
  • Niedosłuch związany z obecnością naczyniaka w przewodzie słuchowym zewnętrznym,
  • Trwałe defekty estetyczne,
  • W bardzo rzadkich przypadkach duże naczyniaki wczesnodziecięce i naczyniaki zlokalizowane w wątrobie mogą wywołać poważne problemy z krążeniem krwi.

Leczenie naczyniaków u noworodków

Jeśli lekarz oceni, że istnieje potrzeba wprowadzenia terapii naczyniaka, lekiem pierwszego wyboru jest doustnie podawany propranolol. To środek farmakologiczny, który stosuje się również u dzieci z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi. Preparat charakteryzuje się wysoką skutecznością, a efekty terapii zwykle są szybko widoczne. Zaleca się jednak kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy, by zmniejszyć ryzyko nawrotu zmiany.

Czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne np. w przypadku ziarniniaka naczyniowego.

Warto pamiętać, że nawet jeśli naczyniak u noworodka został oceniony jako niegroźny, a leczenie nie zostało wdrożone, nadal trzeba obserwować zmianę. Bardzo ważna jest dokumentacja fotograficzna – wykonywanie zdjęcia co 2-3 miesiące pozwala obiektywnie ocenić ewolucję naczyniaka. Dobrze jest zgłosić się z dzieckiem do pediatry, jeśli zauważymy niepokojące objawy, takie jak np. nagły wzrost naczyniaka, jednoczesne pojawienie się kilku zmian lub owrzodzenie.

Źródła:

  1. Kurzeja M., Pawlik K., Sieniecka A. i wsp. (2022) Infantile hemangioma / Naczyniaki niemowląt (wczesnodziecięce), Przegląd dermatologiczny, 107: 204-216, dostęp: https://www.researchgate.net/publication/364634720_Infantile_hemangioma.
  2. Park M. (2021) Infantile hemangioma: timely diagnosis and treatment, Clinical and Experimental Pediatrics, 64(11): 573-574, dostęp: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8566800/. M.Bagłaj Naczyniaki u dzieci – aktualne wytyczne postępowania Konferencja naukowa Jesień pediatryczna 2022

Oceń ten artykuł: