Mama i dziecko odpoczywaja lezac na lozku

Budowanie zdrowych nawyków

Budowanie właściwych nawyków żywieniowych dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. Ma wpływ na jego rozwój, zdrowie, a także preferencje żywieniowe w dorosłym życiu. W pierwszym półroczu życia dziecka podstawą jest wyłączne karmienie piersią, a następnie stopniowe rozszerzanie jego diety zgodnie z aktualnie obowiązującym schematem żywienia niemowląt. W budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych ważną kwestią jest pamiętanie, że dziecko to nie mały dorosły i ma inne potrzeby w tym względzie.
 • Białko w diecie niemowląt i dzieci – jaka jest jego rola?

  Białko jest podstawowym składnikiem, z którego zbudowany jest organizm ludzki – zarówno mięśnie, jak i narządy – obecne jest w każdej komórce.) Stanowi budulec dla wielu niezbędnych związków, jak np.: enzymy, hormony, przeciwciała czy nośniki substancji (jak hemoglobina transportująca tlen we krwi). Jest niezbędne, aby dzieci mogły rosnąć i prawidłowo się rozwijać. A ponieważ najszybciej rosną dzieci w 1. roku swojego życia, ich zapotrzebowanie na białko w diecie jest szczególnie ważne. Wyjaśnimy w tym artykule wszystko po kolei i wskażemy, jak dobrze zbilansować dietę niemowląt, by pokryła zapotrzebowanie na białko.

 • Sposoby na niejadka

  Każde dziecko odczuwa głód i potrafi samo regulować liczbę posiłków przyjmowanych w ciągu dnia. Możesz być pewna, że gdy naprawdę zgłodnieje, to da Ci o tym znać.

 • Dania dla niemowlęcia

  Odpowiednio zbilansowana dieta ma za zadanie dostarczać dziecku niezbędnych do życia i rozwoju składników odżywczych we właściwych ilościach.

 • Żywienie niemowląt – czas na rozszerzanie diety

  Nie wcześniej niż po 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia, oprócz mleka dziecko powinno zacząć otrzymywać posiłki uzupełniające, czyli posiłki pozamleczne.

 • Rola tłuszczów w diecie dziecka – dlaczego są tak ważne dla prawidłowego rozwoju

  Czy wiesz, że tłuszcze są jednym z podstawowych składników odżywczych?