Tata karmi dziecko za pomoca lyzeczki

Schemat żywienia dziecka

Żywienie dziecka jest jednym z podstawowych czynników, warunkujących jego prawidłowy rozwój. Przez pierwszych 6 miesięcy życia zalecane jest wyłączne karmienie piersią, ale już po 4. miesiącu życia można zacząć rozszerzać dietę dziecka o pokarmy stałe. W tym procesie warto posiłkować się schematem żywienia niemowląt, który ułatwi nam wprowadzanie nowych pokarmów do diety malucha.
  • Poznaj sprawdzone techniki karmienia piersią

    Karmienie noworodka może z początku wydawać się dość trudne, ale z czasem będziesz sobie radzić coraz lepiej.

  • Pozycja spod pachy

    Pozycja spod pachy jest wskazana w okresie połogu, szczególnie po cesarskim cięciu. Pozwala na wygodne i precyzyjne przystawienie dziecka do piersi.

  • Gdy dziecko nie chce ssać piersi - co robić?

    Wiele karmiących mam spotyka się z sytuacją, gdy dziecko nie chce ssać piersi – czasem tuż po narodzinach, czasem po kilku miesiącach karmienia. Powody mogą być różne.

  • Jak zachęcić dziecko do ssania piersi

    Niemowlę przychodzi na świat z odruchem ssania, więc chwytanie piersi nie powinno sprawiać mu problemów. Niestety w praktyce bywa różnie. Jak karmić piersią, żeby dziecko chętnie ssało?

  • Trudne do uchwycenia brodawki

    Karmienie piersią może być dla Ciebie trudne z różnych powodów, np. możesz mieć nawał mleczny, obrzęk piersi czy zatkanie przewodu mlecznego. Zdarza się też, że problemem są brodawki, zwłaszcza jeśli są zbyt wklęsłe, płaskie lub nieelastyczne.

  • Jak karmić piersią, kiedy dziecko choruje?

    Choroba dziecka to stres dla Ciebie i dla niemowlęcia. Czasem może oznaczać również przejściowe problemy z karmieniem piersią. Jednak w tym trudnym okresie mleko mamy jest dla dziecka szczególnie wartościowe.

  • Jak często karmić piersią niemowlę

    Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jak często karmić niemowlę piersią. Rytm karmienia piersią jest zmienny zależnie od aktualnych potrzeb czy wieku niemowlęcia. Dlatego nie należy porównywać ze sobą dzieci.

  • Czy istnieją normy w karmieniu piersią?

    Czy istnieją ogólnie przyjęte normy karmienia piersią noworodka i niemowlęcia? Czy można jednoznacznie stwierdzić, jak karmić niemowlę prawidłowo?

  • Jakie są zalety mleka mamy?

    Mleko mamy ma unikalny skład, dostosowany do potrzeb noworodków i niemowląt. Może stanowić wyłączny pokarm dla Twojego dziecka do ukończenia 6. miesiąca życia.

  • Przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane

    Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu każdej mamy. W tym okresie między mamą a niemowlęciem tworzy się piękna więź, poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Mleko kobiety jest najlepszym pokarmem dla młodego, rozwijającego się organizmu. W jego składzie znajdują się kluczowe składniki odżywcze, w tym składniki mineralne i witaminy (z wyjątkiem witamin D i K, których ilość jest niewielka dlatego należy suplementować je zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry), które wspierają m.in. dopiero kształtujący się układ odpornościowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z uzasadnionych powodów mama nie może kontynuować karmienia własnym pokarmem. Zakończenie karmienia piersią i przejście na mleko następne z pewnością nie jest łatwą decyzją. Jak to zrobić krok po kroku?