Tata karmi dziecko za pomoca lyzeczki

Schemat żywienia dziecka

Żywienie dziecka jest jednym z podstawowych czynników, warunkujących jego prawidłowy rozwój. Przez pierwszych 6 miesięcy życia zalecane jest wyłączne karmienie piersią, ale już po 4. miesiącu życia można zacząć rozszerzać dietę dziecka o pokarmy stałe. W tym procesie warto posiłkować się schematem żywienia niemowląt, który ułatwi nam wprowadzanie nowych pokarmów do diety malucha.
 • Wapń, witamina D i żelazo w diecie niemowlęcia

  Mleko mamy zawiera niepowtarzalną kompozycję składników, które dostarczają niemowlęciu elementy potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. W pierwszych miesiącach życia dziecka pokarm kobiecy jest niezastąpiony. Codzienna dieta niemowlęcia nie zawsze jednak zaspokaja jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Jak komponować menu malucha, aby wspierać jego prawidłowy rozwój?

 • Co trzeba wiedzieć o karmieniu mieszanym?

  W pierwszym półroczu życia najkorzystniejsze dla dziecka jest wyłączne karmienie piersią. Jednak istnieją sytuacje, w których do karmienia piersią włącza się karmienie mlekiem modyfikowanym.

 • Jakim mlekiem modyfikowanym karmić w przypadku kolki?

  W łagodzeniu objawów kolki u niemowląt duże znaczenie może mieć sposób karmienia i rodzaj pokarmu.

 • Kiedy zaleca się karmienie mlekiem modyfikowanym?

  Najkorzystniejsze dla Twego dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia jest wyłączne karmienie piersią. Jednak to, czy i jak długo będziesz karmić piersią, zależy głównie od Ciebie. W pewnych sytuacjach wprowadzenie mleka modyfikowanego może zalecić lekarz.

 • Jak wybrać mleko modyfikowane?

  Najlepszym pokarmem dla dziecka jest Twoje mleko, które dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Jeżeli jednak nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, bądź spokojna.

 • Czy sposób karmienia łyżeczką ma znaczenie?

  Jak robić to prawidłowo i uniknąć błędów? Okazuje się, że ma to również znaczenie w prawidłowym rozwoju mowy.

 • Karmienie butelką i łyżeczką

  Umiejętność jedzenia posiłku z butelki lub łyżeczki może okazać się bardzo przydatna.

 • Schemat żywienia niemowląt – jak rozszerzać dietę dziecka

  Schemat żywienia niemowląt został opracowany z myślą o ułatwieniu procesu wprowadzania produktów uzupełniających do diety dziecka. Przedstawia orientacyjną liczbę posiłków i wielkość porcji, którą dziecko powinno spożywać w ciągu doby.

 • Nabiał w diecie przedszkolaka

  W diecie przedszkolaka powinny znaleźć się wszystkie grupy produktów spożywczych w odpowiednich proporcjach. Organizm dziecka po 3. roku życia wciąż się rozwija, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego żywienia.

 • Kontynuacja karmienia mlekiem modyfikowanym na kolejnych etapach życia

  Mleko jest podstawą diety niemowlęcia oraz jest ważnym składnikiem diety małego dziecka. Przez pierwszych 6 miesięcy życia, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mleko mamy powinno być jedynym pokarmem dziecka.