Tata karmi dziecko za pomoca lyzeczki

Schemat żywienia dziecka

Żywienie dziecka jest jednym z podstawowych czynników, warunkujących jego prawidłowy rozwój. Przez pierwszych 6 miesięcy życia zalecane jest wyłączne karmienie piersią, ale już po 4. miesiącu życia można zacząć rozszerzać dietę dziecka o pokarmy stałe. W tym procesie warto posiłkować się schematem żywienia niemowląt, który ułatwi nam wprowadzanie nowych pokarmów do diety malucha.
 • Poznaj sprawdzone techniki karmienia piersią

  Karmienie noworodka może z początku wydawać się dość trudne, ale z czasem będziesz sobie radzić coraz lepiej.

 • Pozycja spod pachy

  Pozycja spod pachy jest wskazana w okresie połogu, szczególnie po cesarskim cięciu. Pozwala na wygodne i precyzyjne przystawienie dziecka do piersi.

 • Gdy dziecko nie chce ssać piersi - co robić?

  Wiele karmiących mam spotyka się z sytuacją, gdy dziecko nie chce ssać piersi – czasem tuż po narodzinach, czasem po kilku miesiącach karmienia. Powody mogą być różne.

 • Jak zachęcić dziecko do ssania piersi

  Niemowlę przychodzi na świat z odruchem ssania, więc chwytanie piersi nie powinno sprawiać mu problemów. Niestety w praktyce bywa różnie. Jak karmić piersią, żeby dziecko chętnie ssało?

 • Trudne do uchwycenia brodawki

  Karmienie piersią może być dla Ciebie trudne z różnych powodów, np. możesz mieć nawał mleczny, obrzęk piersi czy zatkanie przewodu mlecznego. Zdarza się też, że problemem są brodawki, zwłaszcza jeśli są zbyt wklęsłe, płaskie lub nieelastyczne.

 • Jak karmić piersią, kiedy dziecko choruje?

  Choroba dziecka to stres dla Ciebie i dla niemowlęcia. Czasem może oznaczać również przejściowe problemy z karmieniem piersią. Jednak w tym trudnym okresie mleko mamy jest dla dziecka szczególnie wartościowe.

 • Jak często karmić piersią niemowlę

  Rytm karmienia piersią noworodka czy niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem dziecka i jego potrzebami. Jeśli zastanawiasz się, jak często karmić piersią swoje dziecko, nie porównuj go z innymi niemowlętami.

 • Czy istnieją normy w karmieniu piersią?

  Czy istnieją ogólnie przyjęte normy karmienia piersią noworodka i niemowlęcia? Czy można jednoznacznie stwierdzić, jak karmić niemowlę prawidłowo?

 • Jakie są zalety mleka mamy?

  Mleko mamy ma unikalny skład, dostosowany do potrzeb noworodków i niemowląt. Może stanowić wyłączny pokarm dla Twojego dziecka do ukończenia 6. miesiąca życia.

 • Przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane

  Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu każdej mamy. W tym okresie między mamą a niemowlęciem tworzy się piękna więź, poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Mleko kobiety jest najlepszym pokarmem dla młodego, rozwijającego się organizmu. W jego składzie znajdują się kluczowe składniki odżywcze, w tym składniki mineralne i witaminy (z wyjątkiem witamin D i K, których ilość jest niewielka dlatego należy suplementować je zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry), które wspierają m.in. dopiero kształtujący się układ odpornościowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z uzasadnionych powodów mama nie może kontynuować karmienia własnym pokarmem. Zakończenie karmienia piersią i przejście na mleko następne z pewnością nie jest łatwą decyzją. Jak to zrobić krok po kroku?