Dieta 8-miesięcznego dziecka – co może jeść dziecko w wieku 8 miesięcy?

6 min
Dieta 8 miesięcznego dziecka

8 miesięczne niemowlę jest już od jakiegoś czasu na etapie zmiany diety. Jego układ pokarmowy jest na ogół gotowy by przyjmować stałe pokarmy inne niż mleko mamy, ale jednocześnie nadal powinno być ono podstawą diety minimum do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Pokarmy inne niż mleko powinny być wprowadzane stopniowo. Jak to zrobić? Jak zbliansować dietę 8-miesięcznego dziecka? Jak zatem wygląda przykładowy jadłospis 8 miesięcznego dziecka? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.

Dieta 8 miesięcznego dziecka
Dieta 8 miesięcznego dziecka

Rozszerzanie diety 8-miesięcznego dziecka

W wieku 8 miesięcy niemal każde niemowlę ma już za sobą start rozszerzania diety, ponieważ wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć nie później niż w 26. tygodniu życia (poczatek 7. miesiąca życia), niezależnie od tego, czy jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. Jedni rodzice wybierają metodę klasyczną, bazując na gotowych lub przygotowywanych samodzielnie posiłkach, które podają dziecku łyżeczką w formie „papki”.

Inni wybierają metodę BLW – ang. Baby-Led Weaning, pol. Bobas lubi wybór, czyli serwowanie maluchowi odpowiednio przygotowanych pokarmów w ich naturalnej formie, a więc w kawałkach, po które dziecko samo sięga. W ten sposób, mając kilka produktów na talerzu – w założeniu spełniających zasady zdrowego żywienia – wybiera te, które najbardziej mu odpowiadają, jednocześnie poznając tekstury, kolory, poszczególne smaki i zapachy produktów. Oba sposoby mają jeden wspólny cel i założenie – dieta dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana, by zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Warto również wiedzieć, że do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia to mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka, optymalnym, dostosowanym do jego potrzeb i powinno stanowić wyłączność w diecie. Jeśli z różnych powodów niemowlę nie – może być karmione piersią, należy w porozumieniu z lekarzem pediatrą sięgnąć po mleko modyfikowane. Mleko mamy lub mleko modyfikowane powinny stanowić podstawowy element diety dziecka do ukończenia 1. roku życia, natomiast pokarmy stałe powinny być wprowadzane stopniowo, nie wcześniej niż od 17. Tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia). Słowem – dieta niemowlęcia nie powinna się zmienić z dnia na dzień, a karmienie mlekiem mamy powinno być kontynuowane do roku lub tak długo, jak długo potrzebują tego i dziecko, i matka.

Sprawdź także: Kontynuacja karmienia mlekiem modyfikowanym na kolejnych etapach życia

Obiadki dla 8-miesięcznego dziecka

Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, by wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe i by nie doprowadzić do zbytniej wybiórczości pokarmowej, co, niestety – choć bywa wynikiem niektórych schorzeń - często ma także związek z błędami popełnianymi na etapie poznawania przez dziecko nowych smaków. O czym warto pamiętać na początku przygody z układaniem jadłospisu dla dziecka?

  • Niemowlęta i małe dzieci – dopóki nie dostaną cukru – nie mają o nim pojęcia, więc… wcale go nie potrzebują! Jedyną słodkością, jaką znają, jest słodycz owoców i warzyw oraz mleka.. Cukier w diecie 8-miesięcznego dziecka nie jest więc absolutnie potrzebny „do smaku”, co więcej – jest wręcz całkowicie zbędny. Jego stosowanie – lub podawanie słodyczy tak małym dzieciom – ma negatywny wpływ na zdrowie dziecka oraz może doprowadzić do uzależnień. Z tego też powodu rozszerzania diety dziecka NIE zaczyna się od owoców, nie powinny być one również podawane w nadmiarze.

Brak słodyczy w diecie dziecka nie jest tożsamy z odbieraniem mu dzieciństwa i przyjemności. Maluch NIE ZNA słodyczy, więc skąd ma wiedzieć, że są pyszne? Będzie miał jeszcze mnóstwo czasu na zapoznanie się z nimi – 8 miesięcy to zdecydowanie za wcześnie.

  • Sól również nie jest konieczna w diecie dziecka, co więcej – należy jej unikać w pierwszych miesiącach rozszerzania diety. Zasada jest taka sama, jak dla cukru – dziecko nie ma świadomości, że ziemniak czy brokuł może smakować inaczej niż naturalnie, więc przyjmuje jego smak takim, jakim jest i może – lub nie – go zaakceptować. Nie potrzebuje jednak żadnych „wzmacniaczy smaku”. Poleca się jednak stosowanie naturalnych ziół dla urozmaicenia i doprawienia potraw dziecka i pobudzania jego smaków.
  • W pierwszych miesiącach karmienia dziecka pokarmami stałymi nie powinno się intuicyjnie i profilaktycznie eliminować niektórych pokarmów z obawy przed potencjalną alergią. Aktualne wytyczne są zgodne, że nie ma podstaw uzasadniających wprowadzanie pokarmów potencjalnie alergizujących w późniejszym wieku niż inne pokarmy uzupełniające w celu zmniejszenia ryzyka alergii na pokarm. To, że coś „lubi uczulać” nie oznacza, że to zrobi. Jednocześnie, warto obserwować reakcje dziecka, podawać pokarmy stopniowo, według zaleceń i w razie wystąpienia niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.
  • Po 6. miesiącu życia najlepszym napojem dla dziecka jest woda, przy czym zgodnie z zaleceniami polskich ekspertów optymalna jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa.
  • Należy unikać przetworzonych pokarmów i zwracać uwagę na składy gotowych produktów, które chce się włączyć do diety dziecka. Wiele z nich zawiera mnóstwo składników, które są zbędne lub nawet szkodliwe dla dziecka. Jest też kilka produktów, których powinno się unikać w jadłospisie 8 miesięcznego dziecka, a między innymi: surowych jaj, ryb, mięsa oraz grzybów.

Bardzo ważne jest zbilansowanie diety i zachowanie równowagi między poszczególnymi składnikami odżywczymi. Maluch potrzebuje wszystkich składników odżywczych (w tym białka, tłuszczu, węglowodanów, składników mineralnych i witamin) w ilościach i proporcjach dostosowanych do jego potrzeb żywieniowych.

Warto sięgać także po produkty z dobrych źródeł (choć niekoniecznie muszą być bio i eko), a także pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu, myciu i obróbce cieplnej w razie konieczności, a także podawaniu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Wg aktualnego schematu żywienia dzieci w 1. Roku życia i zaleceń z 2021 roku – 8-miesięczne niemowlę powinno otrzymywać mięso i ryby w formie zmiksowanej/drobno posiekane.

Pomysły na obiady dla 8-miesięcznego dziecka

Oto przykładowe dania, które 8-miesięczne niemowlę może zjeść:

  • Łosoś na parze z ziemniakami i brokułem.

20 g fileta z łososia, jeden ziemniak, jedna różyczka brokuła; wszystko ugotować na parze bez soli. Łososia rozdrobnić i upewnić się, że nie zawiera ości. Obiadek można podawać łyżeczką lub pozwolić dziecku jeść rączką z miseczki.

  • Makaron świderki z sosem pomidorowym i mielonym mięsem drobiowym.

20 g mielonego mięsa z fileta z indyka udusić w odrobinie wody i dodać trzy łyżki passaty pomidorowej oraz pół małej, ugotowanej na parze i rozdrobnionej marchewki. Powstały sos zmieszać z 30 g ugotowanego, drobnego makaronu z pszenicy durum. Do dania nie dodajemy soli.

  • Puree z batata, pulpety z indyka w sosie warzywnym.

Pulpety przygotować z mielonego mięsa z piersi indyka, żółtka oraz odrobiny kaszy manny dla uzyskania prawidłowej konsystencji. Jednorazowa porcja mięsa powinna wynosić ok. 20 g. Sos można przygotować z tartej włoszczyzny duszonej w wodzie z odrobiną masła i łyżką passaty pomidorowej. Sos można zmiksować. Pulpety można upiec w piekarniku z termoobiegiem bez tłuszczu lub udusić w sosie. Puree z batata można przygotować gotując bataty na parze lub w wodzie i ugnieść je widelcem. Miękkie bataty można podawać dziecku w większych kawałkach do rączki.

Ile mleka pije 8-miesięczne dziecko?

Według zaleceń niemowlęta w wieku 7-8. miesięcy powinny otrzymywać 5 posiłków o orientacyjnej wielkości porcji 170-180 ml, w tym 3 posiłki mleczne. Należy przy tym pamiętać, że u dzieci karmionych piersią liczba karmień piersią może być większa – niemowlęta mogą być przystawiane do piersi w zależności od potrzeb. Posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępowac mleko, tak aby pod koniec 1. roku życia niemowlę otrzymywało jedynie dwa lub maksymalnie trzy posiłki mleczne. Dzieci karmione piersią mogą jeść mniejsze porcje, co może skutkować nieco większą liczbą karmień.

Zobacz również: Schemat żywienia niemowląt – jak rozszerzać dietę dziecka

Źródła:

  1. Białek-Dratwa, M. Soczewka, E. Grochowska-Niedworok, Rozszerzanie diety niemowlęcia z wykorzystaniem metody baby-led weaning („Bobas lubi wybór”, str. 365,
  2. Szajewska H. i wsp. Zasady żywieia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne, 2021 (18): 805-822

Oceń ten artykuł: