Choć karmienie piersią wydaje się naturalną czynnością, to jego początki często są trudne. Nie należy przejmować się niepowodzeniami występującymi w pierwszych tygodniach karmienia, a naukę karmienia warto traktować jak proces, który wymaga czasu. Jak radzić sobie z najczęstszymi obawami, z jakimi borykają się karmiące mamy?
W pierwszym półroczu życia najkorzystniejsze dla dziecka jest wyłączne karmienie piersią. Jednak istnieją sytuacje, w których do karmienia piersią włącza się karmienie mlekiem modyfikowanym.
Jeśli mama nie karmi piersią, zaleca się podawanie dziecku mleka modyfikowanego.
Mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia, który przynosi wiele korzyści – zarówno kobiecie, jak i dziecku. Czasem jednak – nawet mimo wielkich chęci i starań ze strony mamy – karmienie piersią z różnych powodów nie jest możliwe. Choć sytuacja ta może być dla kobiety trudna, nie oznacza to, że zbudowanie wyjątkowej więzi z dzieckiem nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie – mama to dla malucha zawsze najbliższa osoba.
Alergia pokarmowa to niepożądana reakcja organizmu na pokarm. Uważa się, że alergie na pokarmy występują u 6-8 % dzieci. Najczęściej alergię pokarmową obserwuje się w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Większość reakcji alergicznych u dzieci jest wywołana przez kilka pokarmów, są to m.in. mleko krowie, jajo kurze, soja, pszenica, orzeszki ziemne, laskowe, włoskie, ryby czy skorupiaki. Nie można jednak zapomnieć, że w zasadzie każdy pokarm może uczulać. Jak zatem postępować w alergii u dziecka gdy chcesz dać mu to, co najlepsze, czyli mleko mamy?
Trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby karmić dziecko mlekiem matki przez minimum 6 miesięcy.
Pokarm zaczyna wytwarzać się w piersiach już w okresie ciąży. W momencie przyjścia dziecka na świat kobieta jest już gotowa do pierwszej próby karmienia noworodka. Dowiedz się jak powstaje pokarm mamy i jakie są poszczególne etapy laktacji.
Choć mleko mamy jest dla dziecka najlepsze, w niektórych okolicznościach nie należy karmić piersią. Przeciwwskazania związane są najczęściej ze stanem zdrowia mamy i niemowlęcia.
Przygotowanie mleka modyfikowanego krok po kroku. Jak to prawidłowo zrobić?
Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram
Odblokuj dostęp