Kobieta pokazuje dziecku pluszowa zabawke

Wspieranie rozwoju dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka uzależniony jest od wielu czynników. Istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, ale dużą rolę przypisuje się również czynnikom środowiskowym. Wpływają one m.in. na rytm dnia niemowlęcia, a także na jego masę ciała i podatność na różnego rodzaju choroby (w tym m.in. alergie pokarmową). Zapoznaj się z artykułami, które pomogą ci uzyskać odpowiedź na pytanie jak wspierać rozwój dziecka.
  • Rozwój rocznego dziecka – kamienie milowe w pierwszym roku życia

    Pierwszy rok życia dziecka charakteryzuje się szczególnie szybkim tempem rozwoju. Jako rodzic wyraźnie możesz zauważyć, że co kilka miesięcy maluch jest na zupełnie innym poziomie, jeśli chodzi o umiejętności związane z motoryką, komunikacją czy rozumieniem otaczającego świata. Znajomość kamieni milowych, które dziecko powinno osiągnąć do określonego miesiąca życia pozwoli Ci monitorować rozwój pociechy i sprawdzać, czy przebiega on prawidłowo.

  • Prezenty dla rocznego dziecka – praktyczne, edukacyjne i oryginalne pomysły

    Urodziny, święta, czy po prostu wizyta w domu małego dziecka to okazje, kiedy często chcemy podarować maluchowi prezent. Szukamy przedmiotów, które będą praktyczne, edukacyjne i jednocześnie przyniosą dużo radości. Nie zawsze łatwo wybrać spośród szerokiego asortymentu zabawek i innych artykułów. Przedstawiamy 7 pomysłów na prezenty dla rocznego dziecka, które mogą umilać czas i przynosić frajdę, a w przypadku części z nich – wspierać również rozwój malucha.

  • Zabawki dla rocznego dziecka – które są najlepsze dla jego rozwoju?

    Maluch uczy się i rozwija przede wszystkim przez zabawę. Najlepsze dla rocznego dziecka zabawki to te, które odpowiadają jego poziomowi umiejętności w wystarczającym stopniu, a jednocześnie sprzyjają nabywaniu nowych zdolności, charakterystycznych dla danego etapu życia. Jakie zabawki warto wybrać dla rocznego dziecka, by wspomagać jego rozwój?

  • Jak działa i rozwija się mózg dziecka?

    Rozwój dziecka jest nierozerwalnie związany z rozwojem jego mózgu. Połączenia między komórkami nerwowymi budującymi ten narząd to podstawa m.in. poznawania przez dziecko zasad funkcjonowania otaczającego świata, jego rozwoju ruchowego, nauki komunikacji oraz przetwarzania bodźców z zewnątrz. Istnieje wiele sposobów na to, by zapewnić optymalne warunki do rozwoju mózgu dziecka i wspomagać ten proces, już od momentu poczęcia.

  • Nauka czytania dla dzieci – jak uczynić ją przyjemnością?

    Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności nabywanych przez dziecko w wieku 4-7 lat, ponieważ stanowi podstawę dla dalszej edukacji. Rodzice mogą znacząco wspomóc zarówno przygotowanie malucha do zdobycia tej umiejętności, jak i samą naukę czytania. Duże znaczenie ma znalezienie sposobów na to, żeby cały proces uczynić dla dziecka przyjemnym, dzięki czemu chętnie będzie poświęcało czas na naukę.

  • Nauka samodzielnego picia, czyli jak nauczyć dziecko pić z kubka?

    Dziecko przychodzi na świat z umiejętnością i gotowością do ssania mleka z piersi. Jeszcze w życiu płodowym wykształca się koordynacja mięśniowa między ssaniem, połykaniem i oddychaniem, dzięki czemu noworodek bez problemu potrafi pobrać pokarm – zarówno z piersi matki, jak i z butelki (choć występują pewne różnice). Ale w końcu nadchodzi moment, kiedy chcemy podać dziecku do picia coś innego. Jak to zrobić? W jakim kubeczku? Kiedy będzie najlepszy moment i jakie warunki są niezbędne, aby bezpiecznie nauczyć niemowlaka pić z kubka? Dowiesz się z poniższego artykułu.

  • Powrót do pracy po macierzyńskim – jakie masz prawa?

    Niektóre mamy wyczekują tego momentu z utęsknieniem, inne z przerażeniem. A że przy malutkim dziecku czas płynie bardzo szybko, w końcu każda kobieta stanie oko w oko z wyzwaniem – powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak się do niego przygotować? Co warto wiedzieć o „godzinie 0”? Jakie prawa przysługują kobiecie powracającej do pracy po urlopie macierzyńskim i jak zorganizować życie z maluszkiem w domu i pracą na etacie?

  • Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – co trzeba wiedzieć?

    Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to dla wielu kobiet spore wyzwanie. Muszą wrócić do nieco innego trybu funkcjonowania, w którym konieczne staje się pogodzenie obowiązków prywatnych z zawodowymi. Na szczęście w wielu sferach pracownica jest wtedy chroniona prawem, a opcji do zorganizowania tego typu powrotu jest co najmniej kilka. Co zatem warto wiedzieć o powrocie po macierzyńskim, jak zaplanować ten moment, jakie są prawa i obowiązki kobiet (a także świeżo upieczonych ojców)? Sprawdź i daj sobie szansę na optymalne pogodzenie życia rodzinnego i pracy!

  • Zabawy sensoryczne, czyli jakie?

    Maluch, który dopiero co przyszedł na świat, niewiele o nim wie, ba – nie wie właściwie nic. Ma jednak jedną, potężną broń, ukształtowaną i doskonaloną już w życiu płodowym, a po urodzeniu będącą szczególnie wyczuloną, wymagającą, wyczekującą – zmysły. To właśnie od nich powinno się rozpocząć wszelkie zabawy z dzieckiem. Czym są zabawy sensoryczne, na czym polegają, czego uczą i wreszcie – jak prowadzić zabawy sensoryczne?

  • Rola ojca w wychowaniu dziecka – co warto przemyśleć, by realizować ją świadomie?

    Współczesna wiedza psychologiczna, zwłaszcza ta dotycząca psychologii rozwojowej, jest już na tyle rozwinięta, że nie ma ku temu wątpliwości – pierwsze lata życia dziecka są najważniejsze dla jego przyszłości, sposobu budowania związków i stylu przywiązania. Ogromną rolę odgrywa w tym wszystkim zarówno matka jak i ojciec. Jakie dokładnie potrzeby dziecka zaspokaja ojciec i czego może nauczyć swoją pociechę? Sprawdź, jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka i świadomie podejdź do troski o własną rodzinę!

Zapoznaj się z tematami dotyczącymi rozwoju dziecka

Dziecko siedzi na podlodze grajac na instrumencie

Rozwój mózgu i zmysłów

Dowiedz się, jak przebiega rozwój mózgu i zmysłów dziecka.

Sprawdź artykuły

Rodzice tula sie do malucha lezacego na lozku

Kalendarz rozwoju dziecka

Chcesz wiedzieć jak powinien wyglądać rozwój dziecka miesiąc po miesiącu? Zapoznaj się z naszym kalendarzem rozwoju dziecka.

Sprawdź artykuły