Kobieta pokazuje dziecku pluszowa zabawke

Wspieranie rozwoju dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka uzależniony jest od wielu czynników. Istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, ale dużą rolę przypisuje się również czynnikom środowiskowym. Wpływają one m.in. na rytm dnia niemowlęcia, a także na jego masę ciała i podatność na różnego rodzaju choroby (w tym m.in. alergie pokarmową). Zapoznaj się z artykułami, które pomogą ci uzyskać odpowiedź na pytanie jak wspierać rozwój dziecka.
 • Noworodek: pierwsze dni – co trzeba wiedzieć?

  Noworodkiem określamy dziecko od pierwszego dnia życia do 28. dnia życia. Jest to okres szczególny, podczas którego dochodzi do pełnego przystosowania się dziecka do zmienionych warunków życia po urodzeniu. Kiedy pierwszy raz stykamy się z noworodkiem i stawiamy pierwsze kroki w opiece nad nim, wiele sytuacji może nas zadziwić lub zaniepokoić. Czasem bardzo trudno nam zrozumieć zachowania maluszka, a to dlatego, że wielu osobom wydaje się, że noworodek jest miniaturą dorosłego człowieka. Artykuł ten podpowiada, jakie ma potrzeby ma noworodek i jak się nim opiekować. Dzięki takiej wiedzy, pierwsze chwile z dzieckiem będą o wiele łatwiejsze.

 • Wspieranie rozwoju dziecka po szóstym miesiącu życia

  Każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z postępami malucha, porozmawiaj z lekarzem, który odpowie na wszystkie pytania i sprawdzi stan zdrowia dziecka.

 • Karmienie wcześniaka - pomocne akcesoria

  Najlepszym sposobem karmienia wcześniaka jest podawanie mu mleka z piersi jego mamy. W przypadku przedwcześnie urodzonych dzieci, problemy z kamieniem naturalnym są częstsze niż u urodzonych w terminie noworodków. Wcześniaki zazwyczaj nie mają całkowicie wykształconego odruchu ssania. Z tego względu ich mamom często poleca się korzystanie z laktatorów. Odciągnięty pokarm z piersi podawany jest wcześniakowi z butelki lub dojelitowo za pomocą sondy. Czasami jego ilość jest niewystarczająca. W takich sytuacjach podaje się dziecku mleko z Banku Mleka Kobiecego lub mieszankę modyfikowaną dla wcześniaków. Karmienie wcześniaków przysparza ich rodzicom wielu zmartwień i nierzadko kłopotów. Zatem czy można sobie tę czynność w jakiś sposób ułatwić? Oczywiście! Na rynku mamy do wyboru całą gamę akcesoriów, których zadaniem jest uczynienie karmienia wcześniaka prostszym.

 • Jak dbać o prawidłową wagę wcześniaka w domu?

  Zapotrzebowanie energetyczne dziecka urodzonego przedwcześnie zależy od jego dojrzałości, masy ciała oraz chorób współistniejących. Zaleca się taką podaż energii, która umożliwi tempo wzrastania podobne jak u płodu w określonym wieku ciążowym wewnątrzmacicznym. Najlepszym pożywieniem dla wcześniaków jest pokarm matki, jednak nie zawsze zaspokaja on w pełni zapotrzebowanie energetyczne dziecka. Niekiedy konieczne jest dostarczenie dodatkowej ilości składników odżywczych w postaci wzmacniacza pokarmu lub wykorzystanie preparatów przystosowanych specjalnie dla wcześniaków oraz noworodków z małą masą urodzeniową.

 • Wyprawka dla wcześniaka, czyli jak dobrać odpowiednie ubrania, pieluszki i inne akcesoria

  Pojawienie się na świecie dziecka wcześniej niż wskazywali lekarze jest zazwyczaj dla jego rodziców dużym szokiem i wyzwaniem, także organizacyjnym. Muszą szybko poradzić sobie z wieloma sprzecznymi emocjami, lękiem i sprawnie przeorganizować swoje dotychczasowe życie. W tej sytuacji nawet zakup ubranek i pieluszkach staje się trudnym zadaniem. Dodatkowym problemem jest to, że rozmiar i potrzeby skóry wcześniaka znacząco różnią się od tych u noworodka urodzonego w terminie. Rzeczy, które rodzice kupili kompletując wyprawkę, prawdopodobnie będą musiały poczekać w szafie jeszcze kilka miesięcy. Co warto wiedzieć i na czym się skupić wybierając ubranka i pieluszki dla wcześniaka?

 • Rozwój wcześniaka

  To czy wcześniak dogoni w rozwoju rówieśników jest zmartwieniem wielu rodziców przedwcześnie urodzonych dzieci. Porównywanie wcześniaka z innymi maluchami nie ma jednak sensu. Każde przedwcześnie urodzone dziecko ma inną drogę wkraczania w normalne życie. Inaczej rozwijają się wcześniaki skrajne, a inaczej późne wcześniaki. Każdy tydzień spędzony w brzuchu mamy ma znaczenie dla stanu zdrowia wcześniaka. Na rozwój dziecka wpływa także przebieg ciąży i porodu.

 • Opieka nad wcześniakiem

  Samodzielna opieka nad wcześniakiem to czynność, o której tygodniami, a nawet miesiącami, marzą ich rodzice. Martwią się gdy moment wypisu przeciąga się o każdy kolejny dzień. Jednak gdy wcześniak jest już gotowy na podróż do domu, czują obawę czy bez wsparcia personelu szpitalnego poradzą sobie ze wszystkimi wyzwaniami, bowiem opieka nad przedwcześnie urodzonym dzieckiem jest wymagająca. Co zatem warto wiedzieć o opiece nad wcześniakiem?

 • Jak odpowiednio zadbać o pielęgnację i dietę wcześniaka

  Jako wcześniaka określa się malucha urodzonego między 22. a 37 tygodniem ciąży. O niemowlę, które przedwcześnie przyszło na świat, należy się szczególnie troszczyć – chodzi zarówno o opiekę medyczną, jak i o troskę oraz miłość rodziców. Jak zatem dbać o wcześniaka i karmić go, aby prawidłowo się rozwijał?

 • Kiedy na świat przychodzi drugie dziecko

  Pojawienie się kolejnego dziecka w Waszej rodzinie daje wiele radości i wzruszeń. Oznacza też jednak nowe wyzwania, z którymi będzie musiała się zmierzyć przede wszystkim mama. Przyjście na świat drugiego potomka może okazać się jeszcze większą rewolucją niż narodziny pierwszego. Czasami może się nawet wydawać, że choć liczba dzieci się jedynie zdwoiła, to zadań przybyło kilka razy więcej. Jak się przygotować do roli podwójnej mamy? Dowiedz się, co zrobić, aby sprostać temu niełatwemu zadaniu!

 • Rozwój mózgu dziecka w wieku przedszkolnym. Jak go wspierać?

  W okresie przedszkolnym wciąż intensywnie rozwija się mózg oraz tkanki nerwowe, od których zależy sprawna pamięć, rozwój funkcji poznawczych i zdobywanie przez dziecko nowych umiejętności, a także cały przyszły proces uczenia się.

Zapoznaj się z tematami dotyczącymi rozwoju dziecka

Dziecko siedzi na podlodze grajac na instrumencie

Rozwój mózgu i zmysłów

Dowiedz się, jak przebiega rozwój mózgu i zmysłów dziecka.

Sprawdź artykuły
Rodzice tula sie do malucha lezacego na lozku

Kalendarz rozwoju dziecka

Chcesz wiedzieć jak powinien wyglądać rozwój dziecka miesiąc po miesiącu? Zapoznaj się z naszym kalendarzem rozwoju dziecka.

Sprawdź artykuły