Jak karmić piersią niemowlę, które ulewa?

2 min
Rodzic ociera twarz ulewajacego dziecka

Ulewania nie są zależne od sposobu karmienia – to fizjologiczna przypadłość charakterystyczna do okresu niemowlęcego i dotyka wiele maluchów. Jak karmić piersią, gdy dziecko wciąż ulewa?

Rodzic ociera twarz ulewajacego dziecka
Rodzic ociera twarz ulewajacego dziecka

Ulewanie fizjologiczne jest czynnościowym zaburzenia przewodu pokarmowego , które często dokucza  niemowlętom. Wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego.

Skala problemu – jak często dzieci ulewają?

Regurgitacje (ulewania) występujące co najmniej 2 razy na dobę przez przynajmniej 3 tygodnie obserwuje się nawet u 67% niemowląt w wieku do 4 miesiąca życia¹. Problem jest powszechny, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka (wyjątkiem są bardzo uporczywe ulewna i wymioty). Od siódmego miesiąca życia dziecka obserwuje się spadek odsetka niemowląt dotkniętych tą przypadłością. Ulewania niemal całkowicie zwykle  ustępują po 12 miesiącu życia.

Ulewanie a sposób żywienia dziecka

Karmienie piersią jest najlepszą formą żywienia niemowlęcia, zwłaszcza w pierwszym półroczu jego życia. Ulewania nie stanowią wskazania do zmiany sposobu żywienia dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko ma alergię lub inny problem zdrowotny wymagający odpowiedniego sposobu żywienia. W takiej sytuacji wciąż możliwe jest karmienie piersią, jednak matka powinna zmodyfikować swoją dietę według zaleceń specjalisty. W tej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem i dietetykiem.

Jak zapobiegać ulewaniu karmiąc piersią?

W zmniejszeniu ilości ulewań u dziecka zwykle pomaga poprawa techniki karmienie piersią. Zacznij od wybrania właściwej pozycji, zadbaj o spokojną atmosferę. Dziecko powinno ssać pierś w pozycji półleżącej odchylone o mniej więcej 30 stopni. Wsłuchaj się w odgłosy ssania i połykania pokarmu – powinny być wyraźnie i miarowe. Chwilę po karmieniu podtrzymuj niemowlę w pozycji pionowej. Zadbaj o to, aby maluchowi się odbiło, co pozwoli uwolnić powietrze, które dostało się do żołądka podczas karmienia. Nie zapinaj ciasno pieluszki dziecka i nie kładź go od razu po jedzeniu do łóżka. 

Co jeszcze można zrobić?

Jeśli poprawa techniki karmienia piersią nie jest skuteczna, powinnaś skonsultować to z lekarzem. Jeśli lekarz zdiagnozuje u Twojego dziecka nadmierne ulewanie i zaleci stosowanie preparatu zagaszającego, możesz po niego sięgnąć, aby zagęścić twój pokarm. Możesz go dodawać do odciągniętego mleka lub podawać bezpośrednio dziecku tuż przed karmieniem, zgodnie z zaleceniami. Takie postępowanie powinien zalecić lekarz.

¹Vandenplas Y, Rudolph CD, Di Lorenzo C i wsp. Pediatric gastroesophageal reflux clinical practice guidelines: joint recommendations of the North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (NASPGHAN) and the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN). J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009;49:498-547.

Oceń ten artykuł: