Porady dla młodych mam

2 min
Mama spi karmiac dziecko mlekiem z piersi

W dzisiejszych czasach żyje się znacznie szybciej i intensywniej. Kobiety muszą łączyć wiele obowiązków: opieka nad dzieckiem, praca zawodowa, czy prowadzenie domu to tylko niektóre z nich. Warto zatem zatrzymać się na chwile i pomyśleć o własnych potrzebach. Nie obwiniaj się, jeśli czasami masz już wszystkiego dość. To całkowicie normalne uczucie, które towarzyszy wielu mamom.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Pamiętaj
Mama spi karmiac dziecko mlekiem z piersi
Mama spi karmiac dziecko mlekiem z piersi

Jak zachować równowagę miedzy własnymi potrzebami a opieką nad niemowlęciem? Warto skorzystać z kilku prostych rozwiązań:

  • Zaangażuj tatę. Postaraj się, aby Twój partner od początku uczestniczył we wszystkich czynnościach związanych z opieką nad Waszym dzieckiem. Dzięki temu zrozumie, jak ciężką pracę musisz codziennie wykonywać. Fajnym pomysłem może być ustalenie podziału obowiązków, np. tata odpowiada za wieczorną kąpiel, a mama za karmienie itp. Wzajemne uzupełnianie się rodziców z pewnością służy dobru dziecka. Otrzymuje ono bowiem komplementarne bodźce pomiędzy obiema, tak ważnymi dla niego osobami.Nie ukrywaj swoich emocji. Kiedy czujesz, że nie dajesz już rady zadzwoń do siostry, przyjaciółki i podziel się swoimi obawami.
  • Znajdź czas na odpoczynek. Wykorzystaj czas, kiedy dziecko śpi. Nie zabieraj się za sprzątanie i gotowanie. Pozwól sobie na krótka drzemkę, Tobie też należy się odpoczynek.
  • Wykorzystaj chustę To świetne rozwiązanie, bo pozwala Ci robić kilka rzeczy na raz. Nie musisz się obawiać, że dziecku będzie niewygodnie. W prawidłowo zawiązanej chuście maluch przyjmuje pozycję embrionalną i czuje Twoją bliskość.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną. Proste ćwiczenia to relaks dla ciała i ducha, świetnie rozładowują stres.

Pamiętaj

Zmęczenie mam, szczególnie tych, których dzieci nie mają jeszcze roczku, wiąże się w dużym stopniu z zaangażowaniem, jakiego od mamy wymaga karmienie piersią. Jeżeli zdecydowałaś się karmić dziecko naturalnie, wiesz dobrze, że Twój związek z dzieckiem jest szczególnie silny. To Ty wstajesz karmić je w nocy, przebywasz z nim przez większość dnia. Jeżeli czujesz się bardzo zmęczona i myślisz o rozpoczęciu karmienia mlekiem modyfikowanym, pamiętaj, że jest to ważna decyzja; nie podejmuj jej pochopnie – przemyśl wszystkie za i przeciw. 

  • Nie ma lepszego pokarmu dla dziecka niż mleko mamy. Naturalnie wzmacnia ono odporność dziecka i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • Nie rezygnuj z karmienia, gdy pojawią się pierwsze trudności. Warto skonsultować się z doświadczoną położną lub doradcą laktacyjnym.
  • Wstrzymaj się z wprowadzaniem butelki jeżeli masz wątpliwości. Taka rewolucja w trakcie karmienia zaburza prawidłowy mechanizm ssania piersi i w konsekwencji może doprowadzić do zatrzymania laktacji.
  • Decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego skonsultuj z lekarzem. Rodzaj takiego mleka trzeba dopasować do wieku i potrzeb dziecka.

Oceń ten artykuł: