Rodzice klada rece na noworodku po porodzie

Poród fizjologiczny i jego fazy

Poród fizjologiczny to taki, który rozpoczyna się samoistnie pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży i przebiega spontanicznie, bez medykalizacji. Zastosowanie medykalizacji to np. zastosowanie kroplówki z oxytocyną czy znieczulenia zewnątrzoponowego porodu, zabiegowe zakończenie porodu (vaccum lub kleszcze położnicze czy wyłyżeczkowanie jamy macicy lub cięcie cesarskie). Pierwsze pytanie, jakie zwykle pada podczas rozmów o porodzie, brzmi – czy zdążę do szpitala? Pamiętaj, że poród nie rozpoczyna się znienacka. Już kilka tygodni przed nim twój organizm będzie wysyłał ci sygnały. Jeśli je rozpoznasz, poród nie powinien cię zaskoczyć.
1 min
15.11.2021

Dzień porodu

Zbliżający się wielkimi krokami termin porodu powinien zmobilizować cię do wielu działań. Przygotowania w domu powinniście zakończyć do 36. tygodnia ciąży, bo wtedy przychodzi czas na spakowanie torby do szpitala. Dobrze spakowana torba (najlepiej, jeśli spakuje ją tata po wcześniejszym przygotowaniu rzeczy przez mamę) ułatwi wam pierwsze chwile po porodzie.

Warto, abyś w terminie okołoporodowym zadbała o zabezpieczenie łóżka czy materaca, na którym śpisz. Poród może rozpocząć się odpłynięciem płynu owodniowego, co może nastąpić o każdej porze dnia i nocy, dlatego specjalne podkłady chłonne położone pomiędzy materacem a prześcieradłem sprawią, że będziesz spała spokojnie, bez obaw o zamoczenie łóżka. Warto także przygotować się na pierwsze dni z maluszkiem, podczas których wasza uwaga będzie nakierowana głównie na jego potrzeby. Możesz przygotować posiłki, które łatwo zamrozić, aby po powrocie ze szpitala nie skupiać się na gotowaniu.

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz przeczytać artykuł w całości? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp
Kobieta trzyma przy piersi nowonarodzone dziecko

Wykonaj quiz

Sprawdź swoją wiedzę na temat tego modułu

Rozpocznij quiz
BP-Careline-Footer.png

Masz pytanie?

Porozmawiaj z ekspertem!

Zadaj pytanie