Czym ulewanie różni się od wymiotów? Kiedy powinno niepokoić? Sprawdź, o co najczęściej pytają rodzice.

Ulewanie u niemowląt to częsta przypadłość, który dotyka nawet 67% niemowląt1. Problem ten jest zjawiskiem fizjologicznym, wynikającym z niedojrzałości  dolnego zwieracza przełyku , który nie jest w stanie zapobiegać cofnięciu się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. 

Dziecko ulewa po każdym karmieniu, czy to normalne?

Dzieci ulewają sporadycznie. Zdarza się, tak, że niemowlę ulewa po każdym przystawieniu do piersi. Może to wynikać z przekarmienia mlekiem tzw. I fazy – żołądek niemowlęcia nie jest w stanie przyjąć dużej ilości płynu, dlatego treść pokarmowa cofa się do jamy ustnej. 

Co zrobić, aby zmniejszyć ulewanie u dziecka karmionego piersią?

Karm piersią krócej, ale częściej. Zadbaj o właściwa technikę – jeśli nie jesteś pewna, czy robisz to dobrze poradź się konsultanta laktacyjnego. Odpowiednia pozycja i spokojna atmosfera podczas karmienia oraz  właściwe chwycenie brodawki i ssanie piersi przez dziecko pozwolą zmniejszyć częstotliwość ulewań.  Gdy skończysz karmienie pozwól, aby maluchowi odbiło się. Dzięki temu uwolnisz nagromadzone w żołądku  powietrze, co także zmniejszy ryzyko ulania pokarmu. Gdy lekarz zdiagnozuje u Twojego dziecka problemy z nadmiernym ulewaniem, może zalecić stosowanie preparatu zagęszczającego twój pokarm. Zgodnie z zaleceniem lekarza, po rozrobieniu z wodą podaj go dziecku łyżeczką bezpośrednio przed karmieniem lub dodaj go (według instrukcji na opakowaniu) do odciągniętego mleka.

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów?

Ulany pokarm swobodnie wypływa cienką strużką z ust dziecka, a jego zapach i wygląd się niemal identyczne jak pokarmu przed zjedzeniem. Ulewanie nie powoduje zmiany nastroju u malucha. Objętość ulanego pokarmu może odpowiadać około 1-2 łyżeczkom. Taka ilość nie ma wpływu na poczucie sytości u dziecka oraz nie zaburza jego prawidłowego rozwoju. O wymiotach mówimy, gdy dziecko gwałtownie oddaje niestrawiony pokarm, jest przy tym niespokojne i widać wyraźnie, że coś mu dolega. Zwrócona treść pokarmowa ma kwaśny, nieprzyjemny zapach. Wymiotom mogą towarzyszyć objawy odwodnienia (zmniejszona aktywność, apatia i senność dziecka, zmniejszona diureza, wzmożone pragnienie, ubytek masy ciała, zapadnięte gałki oczne i zapadnięte ciemiączko – dziecko ma „zaostrzone” rysy twarzy).

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ulewanie fizjologiczne  jest naturalnym etapem w życiu niemowlęcia i mija wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego.  Jeśli ulewanie pokarmu nie ma wpływu  na prawidłowy przyrost masy ciała i niemowlę rozwija się prawidłowo, nie ma powodów do niepokoju. Alarmujące objawy towarzyszące ulewaniu to: zahamowanie wzrostu, brak przyrostu lub spadki masy ciała,  biegunka, gorączka, płacz i niepokój dziecka, odwodnienie, krew w wymiotach. W takiej sytuacji potrzebna jest konsultacja z lekarzem w celu znalezienia przyczyny powodującej wymioty (najczęściej jest to alergii pokarmowa).

Kiedy ulewanie mija?

Najczęściej problem znika, gdy maluch nauczy się siedzieć i trzymać pionową postawę. Większość dzieci wyrasta z tej przypadłości około 4- 6 miesiąca życia, chociaż bywają sytuacje, gdy ulewania męczą niemowlę do pierwszych urodzin.

1. Vandenplas Y, Rudolph CD, Di Lorenzo C i wsp. Pediatric gastroesophageal reflux clinical practice guidelines: joint recommendations of the North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (NASPGHAN) and the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN). J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009;49:498-547.