Karmienie piersią bliźniąt to podwójne wyzwanie. Jednak choć możesz obawiać się, czy wystarczy Ci pokarmu, a karmienie piersią dwojga dzieci wydaje się skomplikowane, warto pokonać początkowe trudności.

dr med. Monika Pijanowska
Specjalista chorób dzieci

Jak pokazują doświadczenia wielu mam, Ty także możesz szybko opanować tę umiejętność i cieszyć się z korzyści, jakie zapewnia Tobie i dzieciom karmienie piersią.

Bliźnięta na pewno wymagają lepszej organizacji i więcej cierpliwości niż jedno dziecko – trzeba pogodzić potrzeby dwojga niemowląt, z których każde może zachowywać się inaczej podczas karmienia. O tym jak zacząć, jak karmić piersią bliźnięta i na co zwracać uwagę, opowiada nasz ekspert:

Ekspert radzi

  • W pierwszych dniach po porodzie karm dzieci oddzielnie. Każde powinno ssać przynajmniej 8 razy na dobę, co daje w sumie około 16 karmień. Kiedy nabierzesz większej wprawy, będziesz mogła karmić oboje dzieci w tym samym czasie.
  • Nawet gdy już dobrze opanujesz przystawianie do piersi obojga dzieci naraz, warto raz dziennie karmić niemowlęta oddzielnie. W ten sposób tworzysz indywidualną więź z każdym dzieckiem.  
  • Karmiąc bliźnięta, nie „przydzielaj” każdemu z nich jednej piersi na stałe. Zmieniaj pierś, którą karmisz. Jeśli przez cały dzień przystawiałaś każde z dzieci do jednej piersi, następnego dnia dokonaj zamiany.
  • Staraj się podchodzić do dzieci indywidualnie. Jeśli któreś z niemowląt jest słabsze i gorzej ssie, przystawiaj je częściej. Dziecko, które ssie lepiej, pomaga bratu czy siostrze, uruchamiając odruch samoistnego wypływu mleka z drugiej piersi, a to z kolei motywuje słabsze dziecko do efektywniejszego ssania i zjadania większych ilości mleka.
  • Bądź cierpliwa – przystawiaj bliźnięta do piersi nawet, gdy nie chcą ssać, a nadmiar pokarmu ściągaj przy pomocy laktatora. W ten sposób możesz pobudzić i w rezultacie uregulować laktację.
  • Bliźnięta często rodzą się jako wcześniaki, dlatego na początku mogą być słabsze i nie wystarcza im siły, by prawidłowo ssać pierś. Jeśli obawiasz się, że któreś z dzieci się nie najada, możesz dodatkowo podawać mu odciągnięty pokarm z kubeczka, specjalnego kieliszka lub pipetką. 

Najlepsze pozycje do karmienia piersią bliźniąt

Po opanowaniu prawidłowego przystawiania najlepiej karmić dzieci jednocześnie – oszczędzisz czas i pozwolisz uniknąć stresu temu dziecku, które musi poczekać na swoją kolej.

Warto skorzystać z wypróbowanych pozycji do karmienia bliźniąt. Wśród najlepszych lekarze i położne wymieniają pozycje:

W przyjęciu wygodnej pozycji pomoże Ci specjalna poduszka do karmienia – a jeśli takiej nie masz, zwiń kołdrę i na niej ułóż bliźnięta. Dobre ułożenie dzieci będzie wpływało na dobre ssanie pokarmu. Początkowo, kiedy niemowlęta nie potrafią jeszcze utrzymać główki, będziesz potrzebowała pomocy, by karmić je jednocześnie – poproś wówczas o pomoc partnera lub inną osobę z rodziny. 

Obserwuj dzieci podczas karmienia piersią

Rzadko się zdarza, że bliźniaki tak samo radzą sobie ze ssaniem pokarmu. Zazwyczaj jedno z bliźniąt je wolniej i mniej. Jeśli zauważysz, że któreś z dzieci ma problem z jedzeniem – częściej przystawiaj je do piersi. Jeśli dziecko nieustannie usypia przy piersi i widzisz, że brakuje mu sił do ssania, łagodnie głaszcz go po policzku i zachęcaj do połykania pokarmu. Kiedy dziecko samo odsunie się od piersi, oznacza to, że się najadło. 

Dobra organizacja to podstawa

Kiedy tylko możesz, korzystaj z oferowanej Ci pomocy i staraj się dużo odpoczywać zawsze, kiedy pozwolą Ci na to dzieci.

Postaraj się, by stałe punkty każdego dnia – karmienie, spacer, drzemka, kąpiel – miały swoje ustalone pory. Wymaga to konsekwencji, ale dzięki temu szybciej ureguluje się rytm aktywności i snu dzieci, a dzięki temu także Twój rozkład dnia.