Fizjologia ciąży

Już od momentu poczęcia w Twoim organizmie dochodzi do wielu zmian, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Dowiedz się, jak wygląda fizjologia ciąży i jak reaguje na nią Twoje ciało.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Hormony w ciąży

W momencie zapłodnienia rozpoczyna się etap, w którym dochodzi do szeregu zmian adaptacyjnych i fizjologicznych w Twoim organizmie, będą one trwały przez cały okres ciąży. 

Pamiętaj, że wszystkie zmiany zachodzące w Twoim organizmie warunkują prawidłowy przebieg ciąży.

W czasie ciąży Twój układ hormonalny zamiast sterować miesięcznym cyklem owulacji, skupia się na stworzeniu dogodnych warunków do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy.

W pierwszych tygodniach ciąży najważniejsze są estrogeny, które odpowiadają za przygotowanie śluzówki macicy do przyjęcia zarodka. Równie ważny jest progesteron, dzięki któremu zarodek może się zagnieździć w ścianie macicy.

Gdy zarodek znajduje się w macicy, gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon HCG, aktywuje się, by wspomagać rozwój płodu. Taka nagła aktywność hormonów ma duży wpływ na funkcjonowanie całego Twojego organizmu, więc już po ok. 3-4 tygodniach od momentu zapłodnienia będziesz odczuwać pierwsze objawy ciąży.

Wpływ hormonów na organizm:

  • Estrogeny wpływają na rozszerzenie kanalików mlecznych, co wpływa na powiększenie piersi, ich nadwrażliwość i obrzęk.
  • Progesteron wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich, co może wpływać na wzmożone parcie na pęcherz oraz takie dolegliwości jak niestrawność, zaparcia i wzdęcia.
  • Wzrost stężenia hormonów skutkuje nudnościami i wymiotami, a także wpływa na psychikę. Możesz więc doświadczać sprzecznych emocji, nad którymi ciężko Ci będzie zapanować.

Zmiany w macicy w czasie ciąży

Rosnąca macica uciska na żyłę wrotną i aortę, co skutkuje zmniejszeniem dopływu krwi do serca i do mózgu. Możesz więc mieć zawroty głowy, problemy z równowagą lub zasłabnąć.

Największe zmiany w czasie ciąży zachodzą w macicy. Zmienia ona swój rozmiar z ok. 60 g do ok. 1 kg. Macica  przesuwa się lekko do góry, ponieważ przestaje mieścić się w miednicy. W pierwszej połowie ciąży dochodzi do powiększenia komórek mięśniowych macicy. W drugiej połowie zaś, rozrastanie następuje tylko wskutek wzrostu płodu i zwiększenia płynu owodniowego. Również kształt macicy ulega zmianie, z gruszkowatego z czasem zmienia się w owalny, by pod koniec ciąży przybrać kształt jajowaty.

Zmiany w organizmie w czasie ciąży

Zmiany zachodzące w Twoim ciele dotyczyć będą wielu aspektów, m.in.:

  • Zwiększy się Twój metabolizm, a przemiana materii może przyspieszyć nawet o 25%, co wiązać się będzie z atakami wilczego głodu. Pamiętaj jednak o zbilansowanej diecie i unikaniu niezdrowych zachcianek. 
  • Ilość krwi w Twoim organizmie ulegnie zwiększeniu nawet o połowę, przez co możesz czuć, że jest ci nieustannie za ciepło. Poza tym, powiększona macica, może wpływać na zastój krwi w żyłach, czego skutkiem będą opuchnięte nogi.
  • Rosnący brzuch wymusza na Tobie inną pozycję, by zachować równowagę, w konsekwencji możesz odczuwać bóle mięśni pleców.

Pamiętaj, że wszystkie zmiany zachodzące w Twoim organizmie warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jeżeli niektóre dolegliwości będą dla Ciebie wyjątkowo niekomfortowe lub wzbudzą Twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem. 

Kalendarz ciąży
Niezbędne badania w czasie ciąży