Fizjologia ciąży

Hormony w ciąży

W momencie zapłodnienia rozpoczyna się etap, w którym dochodzi do szeregu zmian adaptacyjnych i fizjologicznych w Twoim organizmie, będą one trwały przez cały okres ciąży. 

Pamiętaj, że wszystkie zmiany zachodzące w Twoim organizmie warunkują prawidłowy przebieg ciąży.

W czasie ciąży Twój układ hormonalny zamiast sterować miesięcznym cyklem owulacji, skupia się na stworzeniu dogodnych warunków do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy.

W pierwszych tygodniach ciąży najważniejsze są estrogeny, które odpowiadają za przygotowanie śluzówki macicy do przyjęcia zarodka. Równie ważny jest progesteron, dzięki któremu zarodek może się zagnieździć w ścianie macicy.

Gdy zarodek znajduje się w macicy, gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon HCG, aktywuje się, by wspomagać rozwój płodu. Taka nagła aktywność hormonów ma duży wpływ na funkcjonowanie całego Twojego organizmu, więc już po ok. 3-4 tygodniach od momentu zapłodnienia będziesz odczuwać pierwsze objawy ciąży.

Wpływ hormonów na organizm:

  • Estrogeny wpływają na rozszerzenie kanalików mlecznych, co wpływa na powiększenie piersi, ich nadwrażliwość i obrzęk.
  • Progesteron wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich, co może wpływać na wzmożone parcie na pęcherz oraz takie dolegliwości jak niestrawność, zaparcia i wzdęcia.
  • Wzrost stężenia hormonów skutkuje nudnościami i wymiotami, a także wpływa na psychikę. Możesz więc doświadczać sprzecznych emocji, nad którymi ciężko Ci będzie zapanować.