Jak budować więź emocjonalną z dzieckiem w łonie matki

Więź emocjonalna między Tobą a Twoim dzieckiem kształtuje się już w okresie ciąży. Twój głos, dotyk i uczucia korzystnie wpłyną na rozwój układu nerwowego dziecka i będą stymulowały jego prawidłowy rozwój.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Pierwszy kontakt z dzieckiem

Dziecko będąc w brzuchu najpierw czuje bicie serca mamy, następnie dotyk jej dłoni na brzuchu, a z upływem czasu zaczyna słyszeć głos najbliższych. Takie bodźce dochodzące z zewnątrz kształtują układ nerwowy i korzystnie wpływają na rozwój zmysłów dziecka.

Już teraz możesz mówić do brzucha, dotykać go, czytaj bajki i śpiewaj piosenki rosnącemu maluchowi. Pamiętaj, że zarówno Twoje zdrowie, jak i samopoczucie ma bardzo duży wpływ na budowanie więzi ze dzieckiem, odczuwa ono bowiem towarzyszące Ci emocje. 

Jeżeli rozmowy z brzuchem lub śpiewanie mu są dla Ciebie krępujące, pamiętaj, że to, w jaki sposób nawiążesz relację z dzieckiem, jest Twoją indywidualną decyzją.

Twój organizm steruje gospodarką hormonalną i chroni dziecko przed stresem, ale długotrwały okres napięcia może nieść negatywne skutki dla zdrowia Twojego dziecka. Unikaj stresujących sytuacji i celebruj te momenty, które sprawiają, że jesteś szczęśliwa, korzystaj z każdej okazji do śmiechu. 

Postępuj w zgodzie z samą sobą i nie zmuszaj się do czynności, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Jeżeli rozmowy z brzuchem lub śpiewanie mu są dla Ciebie krępujące, pamiętaj, że to, w jaki sposób nawiążesz relację z dzieckiem, jest Twoją indywidualną decyzją. Dbaj o swoje samopoczucie, a z pewnością udzieli się ono Twojemu dziecku.

Głos i dotyk

Już w 4. miesiącu życia płodowego Twoje dziecko zaczyna słyszeć. Od tego momentu osoby z bliskiego otoczenia mogą mówić do brzucha. Najłatwiej dziecku będzie jednak rozpoznać Twój głos i sposób mówienia.

Pamiętaj by techniki masażu brzucha konsultować z lekarzem. Nieumiejętne lub zbyt intensywne masowanie może wywołać skurcze i w rezultacie przedwczesny poród.

To też dobry moment, by zacząć dziecku śpiewać. Pozytywnie wpłynie to na wasz nastrój, a także może pomóc w trenowaniu prawidłowego oddechu przed porodem. Słuchaj muzyki instrumentalnej, po narodzinach dziecko będzie ją pamiętać, co może pomóc w uspokajaniu malucha i pokonywaniu pierwszych kryzysów.

Dotyk, tak samo jak mówienie i śpiewanie, korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Stymuluje i przekazuje uczucia rodziców. W taki sam sposób dziecko komunikuje się z Tobą i informuje o swoich potrzebach.

Najważniejsze zasady:

  • Zadbaj o kontakt. Bodźce z obu stron brzucha pomogą w prawidłowym kształtowaniu układu nerwowego i zmysłów dziecka. Dla Ciebie to zwiększenie przyjemności z oczekiwania na narodziny oraz świadomość, że czujesz odpowiedź malucha.
  • Zrelaksuj się. Dzieci już w brzuchu są w stanie wyczuć sprzeczne uczucia. Nawet jeśli będziesz mówiła do brzucha spokojnie, a w środku będziesz roztrzęsiona, maluch to wyczuje. Warto więc ćwiczyć techniki relaksacyjne, które przydadzą się również w trudnych chwilach porodu i po porodzie.
  • Nie złość się. Staraj się unikać sytuacji stresowych i panuj nad negatywnymi emocjami. Jeśli jednak się zdarzą, spróbuj spokojnie wytłumaczyć dziecku swoje emocje i potraktuj to jako formę rozładowania napięcia.
  • Zaangażowanie taty. Budowanie więzi emocjonalnej z tatą jest równie ważne dla dziecka. Jeśli tata nauczy się teraz rozmawiać z brzuchem, będzie mu łatwiej mówić do noworodka. Twój partner może czuć się skrępowany, dlatego staraj się nie naciskać, może przecież w inny sposób okazywać uczucia dziecku.
Życie dziecka w łonie matki
Jak się odżywiać w czasie ciąży?