Jak przygotować pokój dla noworodka

Przyjście na świat dziecka to szczególny moment, na który rodzice pragną przygotować się jak najlepiej. Jednym z ważnych punktów na liście przyszłej mamy jest urządzenie kącika lub pokoiku dla noworodka. Czego nie powinno w nim zabraknąć?

Praktyczny i bezpieczny kącik dla dziecka

Niezależnie od tego, czy mama chce swoje maleństwo mieć zawsze blisko siebie, czy woli mu urządzić własny, oddzielny pokoik, przy urządzaniu przestrzeni dla niemowlęcia powinna pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  • Pokoik lub kącik dla dziecka powinien być jasny i wesoły. Najlepiej sprawdzą się pastelowe kolory ścian – te wyraziste nie są dobre dla noworodka. Ważne, aby używane przez rodziców farby posiadały atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – muszą być bezpieczne dla najmłodszych.
  • W pokoju nowego członka rodziny potrzebne będzie zarówno górne oświetlenie, jak i mała lampka – gdyby rodzice musieli wstać do dziecka w nocy (wówczas zbyt jasne światło mogłoby niepotrzebnie rozbudzić niemowlę).
  • Do zaciemnienia pokoju w godzinach wieczornych lub ochrony przed upałem w lato przydadzą się rolety, które są dobrym wyborem nie tylko ze względu na estetykę – w zasłonach i firanach gromadzi się kurz i roztocza, które mogą osłabiać odporność dziecka. To samo tyczy się ozdobnych baldachimów na łóżeczkiem.
  • Nad łóżkiem nie powinny wisieć również karuzele ani półki. Stwarzają one zagrożenie dla dziecka, a co więcej – takie „rozpraszacze” nie są dobre dla rozwoju maluszka.

Mebelki i akcesoria potrzebne dla noworodka

  • Łóżeczko – jeżeli rodzice mogą sobie pozwolić na większe, to warto wybrać takie, które „rośnie” razem z dzieckiem. Będzie można je później przerobić na tapczanik dla przedszkolaka. Wybierając łóżko, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości materacyka – na pierwsze 3-4 miesiące może być on maksymalnie wysoko (dla wygody i zdrowia pleców rodziców) – dziecko jeszcze wtedy nie siada, więc jest bezpieczne.
  • Materac do łóżeczka – powinien być twardy. Do wyboru są te z włókna kokosowego, gryczanego czy pianki poliuretanowej. Warto pamiętać o specjalnych pokrowcach lub podkładach do położenia między prześcieradło a materac, by zabezpieczyć go przed zabrudzeniem. Przyda się też kilka sztuk prześcieradeł na zmianę – najlepiej sprawdzą się frotte z gumką.
  • Przewijak – może być zamontowany na łóżeczku czy komodzie lub stanowić oddzielny mebel. Ułatwi rodzicom przewijanie dziecka, a to czynność, którą będą musieli wykonywać bardzo często.
  • Wanienka – najlepiej wybrać tę z płaskim dnem i umieścić na stelażu lub komodzie (umieszczenie jej na podłodze jest dla rodziców najmniej wygodne). Nie należy kupować do wanienki gąbek, ponieważ stanowią one siedlisko bakterii, a te „lubią” wilgoć.
  • Wygodny fotel i poduszka do karmienia piersią – zapewni przytulne miejsce dla mamy i dziecka spędzających w nim długie godziny. Przyda się również podnóżek, na którym mama będzie mogła oprzeć stopy podczas karmienia.