Badania niezbędne do wykonania w czasie ciąży

Okres ciąży to czas dużego wysiłku dla Twojego organizmu. Musi on bowiem "pracować" dla dwojga - dla Ciebie i dziecka. Abyście oboje byli bezpieczni już od najwcześniejszych tygodni ciąży, powinnaś znaleźć się pod opieką położnej i lekarza, którzy zaopiekują się Wami w tym niezwykłym czasie. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, w I trymestrze spotkasz się z lekarzem 2 razy, w II trymestrze 3 razy, a w III trymestrze ciąży - nawet 4 razy.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Przez cały okres ciąży tuż przed wizytą u lekarza będziesz spotykała się z położną. To ona zawsze zmierzy Ci ciśnienie tętnicze krwi i skontroluje wagę, a podczas pierwszej wizyty zmierzy Twój wzrost. Położna będzie prowadziła Twoją kartę ciąży i wpisywała do niej wszystkie wyniki badań, a lekarz – swoje zalecenia. Karta ciąży to dokument, który powinnaś mieć przy sobie zawsze – razem z oryginałem wyników badań, grupą krwi wraz z tzw. przeciwciałami odpornościowymi. 

Wizyta u lekarza

Podczas każdej wizyty u lekarza wykona on kilka czynności, które będą się powtarzały przez cały okres ciąży:

  • przeprowadzi badanie ogólne i ginekologiczne,
  • sprawdzi wysokość dna macicy,
  • od II trymestru ciąży będzie wysłuchiwał akcji serca płodu,
  • w III trymestrze zbada Cię tzw. chwytami Leopolda i określi położenie dziecka w macicy oraz zmierzy wymiary miednicy kostnej (to bezbolesne badanie zewnętrzne). 

Jeśli w gabinecie znajduje się aparat USG, lekarz może wykonać krótkie badanie podczas każdej wizyty. Zawsze powinien mieć czas na krótką rozmowę dotyczącą przebiegu ciąży i udzielenie odpowiedzi na Twoje pytania. W I trymestrze ciąży lekarz zbada Twoje piersi i zaleci USG gruczołów sutkowych. Zapyta, kiedy po raz ostatni miałaś pobraną cytologię i zaplanuje jej powtórne pobranie w I, II lub III trymestrze ciąży. Ważna jest także kontrola i profilaktyka oraz leczenie ewentualnych zmian w jamie ustnej (wizyta u stomatologa) oraz konsultacje u specjalistów, jeśli leczysz się z powodu chorób przewlekłych – lekarz ginekolog-położnik dokładnie Cię o nie wypyta. 

Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo i prowadzi ją położna, w I i II trymestrze ciąży skieruje Cię na konsultację z lekarzem – specjalistą w dziedzinie położnictwa i ginekologii jeden raz w każdym trymestrze, natomiast w III trymestrze ciąży – dwa razy. 

I trymestr ciąży

To czas od poczęcia do 14. tygodnia ciąży. Obowiązkowe badania, które należy wykonać, to:

I. Do 10. tygodnia ciąży: