Plan porodu – jak go przygotować

Tworząc plan porodu masz możliwość przemyśleć ten przełomowy moment, zastanowić się nad tym jak chcesz by on przebiegał i skonsultować swoje wyobrażania z lekarzem.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9 miesiącach ciąży na świat przyjdzie Twoje dziecko. Tworząc plan porodu masz możliwość przemyśleć ten przełomowy moment, zastanowić się nad tym jak chcesz by on przebiegał i skonsultować swoje wyobrażania z lekarzem. Odpowiednio wcześnie przygotowany plan porodu będzie też dobrą wskazówką przy wyborze szpitala, w którym urodzisz.

Jak stworzyć plan porodu?

Plan porodu to dokument, który zawiera wszystkie oczekiwania przyszłej mamy dotyczące narodzin dziecka. Wyrażenie swoich życzeń odnośnie porodu może na początku wydawać Ci się trudne, a nawet niewykonalne. 

Pamiętaj! Masz zawsze prawo do pełnej informacji i wyrażania świadomej zgody lub odmowy na interwencje medyczne

Możesz obawiać się, że część Twoich preferencji nie będzie wzięta pod uwagę przez personel medyczny skupiony wyłącznie na medycznej stronie opieki nad Tobą.

Weź jednak pod uwagę, że poród nie zawsze przebiega według wcześniejszych ustaleń, a dokument, który stworzysz będzie cenną wskazówką, ścieżką postępowania w chwilach wątpliwości co do dalszych działań.

Może się zdarzyć, że osoba opiekująca się Tobą podczas porodu zaproponuje Ci działania czy zabiegi odbiegające od tego co określiłaś w planie, jednak pamiętaj, że położna i lekarz reagują adekwatne do sytuacji i najważniejsze jest dla nich zdrowie Twoje i dziecka. 

Z kim opracować plan porodu?

Nie twórz planu porodu sama – zachęcamy byś zaangażowała do tego swojego partnera. Wiele decyzji dotyczących aktu narodzin należy do Was obojga, przygotowywanie planu porodu to również dobra okazja, by zastanowić się, czy chcesz by partner był obecny przy narodzinach dziecka, czy wolisz na sali porodowej przebywać sama.