Życie dziecka w łonie matki

Od momentu zapłodnienia dziecko przez 9 miesięcy intensywnego wzrostu i rozwoju przygotowuje się do przyjścia na świat. Zobacz jakie zmiany zachodzą w tym czasie w małym organizmie.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Rozwój dziecka w łonie matki można podzielić na 4 okresy:

  • Okres przedimplantacyjny, w którym zarodek przemieszcza się do jamy macicy przez jajowód i tam następuje jego zagnieżdżenie. Ten okres trwa około jednego tygodnia.
  • Okres tworzenia się listków zarodkowych, czyli mezodermy, endodermy i ektodermy. To z nich wytworzą się wszystkie narządy ciała. Proces ten trwa przez drugi i trzeci tydzień życia dziecka.
  • Okres organogenezy, w którym dochodzi do formowania związków wszystkich narządów. Trwa od czterech do ośmiu tygodni.
  • Okres płodowy, w którym stopniowo rozwijają się narządy, a z czasem zaczynają samodzielnie funkcjonować. Jest to najdłuższy okres, ponieważ trwa od ósmego tygodnia życia aż do dnia porodu. 

I trymestr ciąży

Już w pierwszym miesiącu życia płodu determinuje się płeć dziecka, kolor jego oczu i włosów, rysy twarzy oraz tendencja do wysokiego lub niskiego wzrostu. W pierwszych tygodniach zaczynają kształtować się kończyny górne i dolne, a od ok. 3 tygodnia po poczęciu, zaczyna funkcjonować serce. W drugim miesiącu dziecko mierzy już ok. 2 cm i ma ukształtowane wszystkie narządy. Trzeci miesiąc to czas, w którym dziecko staje się ruchliwe, a jego mięśnie intensywnie pracują. Pod koniec I trymestru zaczynają się ujawniać cechy dziedziczone, a dziecko mierzy ok. 9 cm.

W 19. tygodniu życia płodu, między komórkami nerwowymi w jego mózgu tworzą się skomplikowane połączenia, niezbędne do zapamiętywania i myślenia

II trymestr ciąży

Drugi trymestr to czas intensywnego wzrostu wszystkich narządów oraz wzmożonej pracy mózgu. W piątym miesiącu słychać już tony serca, a Ty możesz odczuwać ruchy dziecka. W tym czasie dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. 

III trymestr ciąży

Dziecko wykonuje bardzo dużo ruchów, otwiera i zamyka oczy. Ćwiczy ssanie, oddychanie i połykanie. W tym czasie zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa. W ósmym miesiącu dziecko rozpoczyna przygotowanie do porodu ustawiając się główką w stronę kanału rodnego. Pod koniec III trymestru dziecko mierzy ponad 50 cm, a jego organizm jest w pełni dojrzały i gotowy do opuszczenia Twojego brzucha. 

Niezbędne badania w czasie ciąży
Jak budować więź emocjonalną z dzieckiem w łonie matki