Profilaktyka stawów biodrowych

Kości stawu biodrowego u niemowlęcia nie są całkowicie uwapnione, a to oznacza, że mogą ulegać odkształceniom. Właściwa pielęgnacja noworodka jest podstawą w profilaktyce stawów biodrowych.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Co może zrobić mama, aby wspierać rozwój dziecka i zapobiegać dysplazji stawów?

Przyczyny dysplazji

U kilku procent noworodków stwierdza się dysplazję stawu biodrowego, czyli nie do końca wykształconą panewkę stawu. To wada wrodzona – nieprawidłowość w rozwoju stawów biodrowych – powstająca najczęściej podczas życia płodowego. Wymaga ona leczenia, nieleczona może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji.

Najczęstszymi przyczynami dysplazji są czynniki genetyczne. Dysplazję mogą też powodować czynniki związane z ograniczoną ruchliwością płodu: miednicowe ułożenie dziecka w brzuchu mamy, wysoka waga urodzeniowa czy ciąża mnoga

Dysplazja dotyka częściej dziewczynki niż chłopców. W czasie ciąży wytwarzają się bowiem relaksyny i estrogeny, które powodują rozluźnienie elementów stawów dziewczynek, które są bardziej czułe na działanie hormonów niż chłopcy.

Jak rozpoznać niepokojące objawy?

Stawy dziecka kontrolowane są już tuż po porodzie. Lekarz sprawdza symetrię stawów, fałdów pośladkowych i udowych. Jeśli w funkcjonowaniu stawów pojawiają się nieprawidłowości, wykonywane są kolejne badania diagnostyczne.

O kolejnym badaniu musi pamiętać mama. Warto umówić się na wizytę do lekarza między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Ortopeda dziecięcy sprawdzi, czy stawy biodrowe niemowlęcia rozwijają się prawidłowo. W przypadku wątpliwości, wykonuje się badanie USG, dzięki któremu można ocenić stopień dojrzałości stawów biodrowych.

Nieleczona dysplazja jest niebezpieczna. Niedojrzałe stawy dziecka mogą ulegać dalszym zniekształceniom, a to może prowadzić do groźnych konsekwencji, takich jak zwichnięcie biodra.

Pamiętaj! Rodzice mają ogromny wkład we właściwą profilaktykę stawów biodrowych dziecka. Trzeba dbać o małe bioderka podczas przebierania, podnoszenia czy noszenia dziecka.

Profilaktyka

Istnieje mylne przekonanie, że jedyną pozycją w profilaktyce stawów biodrowych jest układanie dziecka na brzuchu. Dla prawidłowego rozwoju niemowlę potrzebuje układania we wszystkich pozycjach. Nie jest konieczne wykonywanie z dzieckiem ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, by nie dociskać pupy malucha do podłoża, gdy ten leży na brzuchu. Nie powinno się także prostować nóżek dziecka podczas zabawy.

Ważne jest zapewnienie dziecku swobody we wszystkich możliwych pozycjach. Pielucha i ubranka nie powinny jego ograniczać, musi ono mieć możliwość poruszania nóżkami i swobodnego kopania.

Podstawą w profilaktyce stawów biodrowych jest właściwa pielęgnacja noworodka.

  • Przy przebieraniu pieluchy i ubieraniu dziecka nigdy nie podnoś malucha trzymając go za nóżki.
  • Unoś delikatnie pośladki dziecka, wkładając swoją rękę pod kość krzyżową.
  • Kiedy nosisz niemowlę, opieraj je na swoim biodrze lub brzuchu, niech w tym czasie ma szeroko rozstawione nóżki.
  • Nie prostuj nóżek dziecka, nie owijaj ich szczelnie. Najważniejsze co możesz zrobić, to zapewnić dziecku swobodę.