Przewijanie dziecka

Zmiana pieluszki to czynność, którą będziesz wykonywać nawet kilkanaście razy dziennie. Przede wszystkim więc stwórz dla siebie wygodne miejsce do przewijania malucha.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Dobrym pomysłem jest umieszczenie przewijaka na komodzie lub przymocowanie go na łóżeczku. Ważne, by znaleźć lokalizację, która ułatwi dostęp do innych akcesoriów potrzebnych podczas przewijania.

O czym warto pamiętać:

  • Częsta zmiany pieluch. Bardzo ważną zasadą w przewijaniu dziecka jest regularne sprawdzanie zawartości pieluszki. Zanieczyszczona pieluszka jest bowiem źródłem amoniaku, który może podrażniać delikatną skórę dziecka. Ponadto zbyt długie przebywanie malucha w brudnej pieluszce może wywoływać groźne odparzenia, podatne na zakażenia bakteryjne.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku!

  • Podczas przewijania pozostaw dziecko na chwilę bez pieluszki. Niech przez moment jego skóra „pooddycha”. Do oczyszczenia pupy malucha używaj nawilżanych chusteczek lub wacików nasączonych wodą z mydłem.
  • Aby zapobiec odparzeniom posmaruj skórę pupy malucha odpowiednimi kremami.
  • Pamiętaj, aby zapewnić maluchowi komfort noszenia pieluszki – dlatego nie zapinaj jej zbyt mocno.
  • Zakładając pieluchę kieruj się zasadą, by zbyt mocno jej nie zaciskać i by znajdowała się ona na wysokości pępka malucha. Pamiętaj jednak, że jeśli Twojemu dziecku nie odpadła jeszcze pępowina, zakładają pieluszkę nieco niżej, lub stosuj specjalny rodzaj posiadający wycięcie w miejscu pępka.