Co to jest sapka i co może być przyczyną sapki?

Sapka to rodzaj ciężkiego, świszczącego oddechu, mogącego występować zarówno u noworodka, jak i u starszego niemowlęcia. Często przez młodych rodziców jest mylona z katarem. Jeśli dziecko ciężko oddycha, coś mu świszczy w nosku, furczy czy bulgoce, ale nie ma wyciekającej wydzieliny - najprawdopodobniej mamy do czynienia z sapką.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Sapka jest wynikiem obrzęku błony śluzowej noska lub zalegania w nim np. resztek pokarmu, co stanowi utrudnienie w oddychaniu, ponieważ nozdrza noworodka czy małego dziecka i tak są wąskie, a małe dzieci oddychają przede wszystkim przez nos. Obrzęk błony śluzowej noska stanowi wobec tego duże utrudnienie również podczas karmienia noworodka, ponieważ dziecko nie jest w stanie skoordynować oddychania, ssania i połykania, a także sprawia duże trudności podczas snu – nie mogąc swobodnie oddychać, maluch często się wybudza lub ma problemy z zasypianiem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać sapce lub umiejętnie postępować w przypadku pojawienia się jej.

Co może być przyczyną sapki?

Z sapką, czyli świszczącym oddechem, młode mamy mogą borykać się już kilka godzin po porodzie. Często u noworodków występuje poporodowy obrzęk śluzówek noska, który – choć niepokoi – nie musi być objawem choroby. Najlepiej poprosić wtedy o pomoc położną. W salach poporodowych zwykle jest bardzo ciepło i duszno, dlatego można zmoczyć tetrowe pieluchy i rozwiesić je na łóżeczku dziecka, a położna pokaże, jak układać maleństwo, aby łatwiej mu się oddychało. Może też zakroplić nosek noworodka solą fizjologiczną, która nieco złagodzi obrzęk. Jeśli pomimo tego maluch nadal ma trudności z oddychaniem, lekarz neonatolog może zaproponować zakup specjalnych kropli, zawierających substancję, która zmniejszy obrzęk błony śluzowej noska.

Jeżeli dziecko ma problemy z oddychaniem, ponieważ w nosku zalega wydzielina (śluz, łzy czy ulany pokarm), należy zakroplić kilka kropelek soli fizjologicznej do noska. Maluch prawdopodobnie wykicha zalegającą wydzielinę – jeśli nie, do jej usunięcia można użyć specjalnego aspiratora czy gruszki.