Pierwsze dni po porodzie

Połóg - to okres pierwszych 6 tygodni po porodzie. To czas wielkich emocji związanych z pojawieniem się w domu wyczekiwanego maleństwa, ale dla młodej mamy to także czas ogromnych zmian fizycznych, jakie zachodzą w jej ciele w tak krótkim czasie. Podczas tych 6 tygodni bowiem cofają się zmiany, do jakich doszło w organizmie kobiety w czasie ciąży.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

O fizjologii połogu nie mówi się wcale albo poświęca się jej bardzo mało czasu, kładąc nacisk przede wszystkim na opiekę nad noworodkiem, podczas gdy młoda mama także potrzebuje dużo uwagi i wsparcia. Procesy fizjologiczne, jakie zachodzą w jej ciele po porodzie, dają niekiedy duży dyskomfort.

Drżenia

Bez względu na to, czy urodziłaś drogami i siłami natury, czy poród zakończył się zabiegowo (z użyciem kleszczy, vaccum położniczego), czy też cięciem cesarskim – jest on ogromnym wysiłkiem dla organizmu. Towarzyszący mu ból, stres, napięcie i ogromny wysiłek (trwający nierzadko kilkanaście godzin) powodują, że chwilę po porodzie może pojawić się uczucie przeszywającego zimna i dreszcze, nad którymi będziesz chciała zapanować. Staraj się tego nie robić, ponieważ próba ich opanowania może je spotęgować. Nasilone drżenia całego ciała nierzadko powodują stres u młodej mamy, a także towarzyszącego jej partnera. Zastanawiacie się, czy wszystko jest w porządku?

Tak. Ponieważ przez ostatnie kilkanaście godzin ciężko pracowałaś, musisz mieć czas na odpoczynek. Mięśnie muszą mieć czas na relaks, zanim się rozluźnią – możesz odczuwać silne drżenia całego ciała. Położna cię okryje, będziesz mogła skupić się na nowo narodzonym maleństwie. Kiedy się rozgrzejesz i trochę odpoczniesz, po kilkudziesięciu minutach dreszcze miną samoistnie.