Powrót do aktywności seksualnej

Jako początkująca mama skupiasz całą uwagę na dziecku, musisz przeorganizować swoje uporządkowane dotąd dni. Przychodzi jednak moment, w którym zechcesz wrócić do aktywności seksualnej.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Jako początkująca mama skupiasz całą uwagę na dziecku, musisz przeorganizować swoje uporządkowane dotąd dni. Organizm dochodzi do siebie po trudach ciąży i porodu, a Ty nawet nie myślisz o życiu intymnym. Przychodzi jednak moment, w którym zechcesz wrócić do aktywności seksualnej

Burza hormonów

W ciąży hormony takie jak progesteron i estrogen produkuje łożysko, ich poziom w organizmie wzrasta ok. 100 razy. Podczas porodu, po urodzeniu łożyska ich poziom gwałtownie zacznie spadać do stanu niższego niż przed ciążą. Jednocześnie wraz ze wzrostem poziomu hormonu prolaktyny rozpocznie się wydzielanie mleka. Niskie stężenie hormonów płciowych i wysoki poziom prolaktyny hamują czynność jajników i miesiączkowanie. 

Miesiączka po porodzie

W pierwszych dwóch tygodniach po porodzie będziesz krwawić, nie będzie to miesiączka, tylko tzw. odchody połogowe. Pojawienie się miesiączki po porodzie to indywidualna kwestia, która zależy od tego czy karmisz piersią i jaki jest stan Twojego zdrowia. 

Po 3. miesiącach od porodu już około 60% karmiących piersią kobiet ma owulację.

Jeśli karmisz piersią, miesiączka wróci zapewne znacznie później (ok. 6 miesięcy po porodzie), a jeżeli nie karmisz piersią, możesz się jej spodziewać po ok. 5-6 tygodniach od porodu. Pierwszy okres może być bardziej obfity, dłuższy i bolesny niż przed ciążą. Wszystko ulegnie normalizacji dopiero po 2-3 cyklach.

Brak krwawienia comiesięcznego nie oznacza braku owulacji, dlatego możesz zajść w ciążę po porodzie jeszcze przed pierwszą miesiączką. Aby tego uniknąć powinnaś się zabezpieczać, nie możesz jednak stosować metod naturalnych, skuteczne będą tylko te mechaniczne, hormonalne lub wkładka wewnątrzmaciczna. 

Karmienie piersią a owulacja

Karmienie piersią nie jest metodą antykoncepcji. Owszem, w czasie karmienia, wydziela się prolaktyna, hormon, który hamuje owulację, jednak nigdy nie ma pewności, że zabezpiecza Cię to przed ciążą. Są kobiety, u których brak owulacji i zaburzenia cyklu trwają przez cały okres karmienia piersią, u niektórych owulacja powraca wraz z rzadszym karmieniem dziecka piersią. 

Antykoncepcja

Najlepiej rozpocząć współżycie dopiero po zakończeniu gojenia się ran krocza i wydzielaniu odchodów połogowych. Gdy przyjdzie właściwy dla Was moment i nie chcecie planować w tym momencie kolejnej ciąży, powinniście się zabezpieczać.