Jakie są pierwsze objawy porodu

Mamo, termin porodu to data, na którą czekasz z radością i niepewnością! Jedno z najczęstszych pytań, jakie pojawia się u młodych mam, to czy uda im się rozpoznać pierwsze objawy porodu. Pod koniec ciąży powinnaś bacznie obserwować swoje ciało. Zanim poród się rozpocznie, Twój organizm zacznie wysyłać Ci sygnały - zwiastuny porodu.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Pierwsze sygnały…

Najwcześniej pojawiającym się zwiastunem porodu są skurcze przepowiadające. Od II trymestru ciąży możesz odczuwać delikatne, niebolesne napinania mięśnia macicy, czyli skurcze Braxtona Hicksa. To taki „trening” macicy do porodu. W III trymestrze skurcze te mogą stać się bolesne do tego stopnia, że będziesz zastanawiać się, czy to już poród. Ból pojawia się najczęściej w dole brzucha i w pachwinach oraz w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Zanim pojedziesz do szpitala, warto sprawdzić, czy to już skurcze porodowe, czy nadal, choć bolesne, skurcze przepowiadające. 

Jak złagodzić ból skurczów?

Spróbuj się zrelaksować. Kąpiel w wannie z ciepłą wodą, do której dodasz olejki aromatyczne, a w łazience zamiast dużego światła zapalisz świece, z pewnością zadziała relaksująco i pozwoli rozluźnić całe ciało. Jeśli były to skurcze przepowiadające, po około 30-40 minutach w ciepłej kąpieli powinny minąć, natomiast jeśli to początek porodu, skurcze nie miną, ale ciepła woda i relaks zadziała jako naturalna metoda łagodzenia bólu porodowego. 

Obniżenie się brzuszka ciążowego – co oznacza?

Kolejnym zwiastunem porodu pojawiającym się już około 36.-37. tygodnia ciąży jest obniżenie się brzucha. Do 36. tygodnia ciąży Twoje dziecko jest na tyle małe, że może swobodnie poruszać się w macicy. Około 33.-36. tygodnia maluch powinien odwrócić się główką ku dołowi, aby przyjąć pozycję ułatwiającą przechodzenie przez kanał rodny. Obniżenie się brzucha to efekt wstawiania się główki dziecka do miednicy mamy. Jeśli do tej pory towarzyszyła Ci zadyszka, problemy z oddychaniem i zgaga, objawy powinny teraz złagodnieć. Teraz mogą jednak pojawić się problemy z wypróżnianiem (zaparcia) oraz częste parcie na mocz. Niektóre dzieci wstawiają się do miednicy dopiero podczas porodu, dlatego może się zdarzyć, że Twój brzuszek przed porodem się nie obniży. 

Kolejne zwiastuny porodu – odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy, jak sama nazwa wskazuje, to śluz (swego rodzaju „korek”), który wypełniał kanał szyjki macicy, przez cały okres ciąży zabezpieczając dziecko przed wniknięciem bakterii z pochwy do wnętrza macicy. Na skutek przygotowywania się szyjki macicy do porodu (szyjka może się skracać, może się też zmieniać jej konsystencja – może się rozpulchniać, a jej ujście zewnętrzne kierować się do przodu) czop może wypłynąć. Może być biały, żółty, a także lekko podbarwiony krwią i może odejść nawet kilka dni lub godzin przed porodem. Jeśli odejściu czopa śluzowego nie towarzyszą żadne inne objawy, jak regularna czynność skurczowa macicy lub odpływanie płynu owodniowego, nie ma wskazań, aby jechać do szpitala.