Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego

Niefarmakologiczne, naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, są znane od pokoleń, choć w ostatnim czasie ich wachlarz rozszerzył się m.in. o aparat TENS czy możliwość zastosowania podtlenku azotu. Możesz je wykorzystać w początkowej fazie porodu, kiedy jesteś jeszcze w domu, ale także przez cały okres porodu. Naturalne metody łagodzenia bólu mogą być wykorzystywane podczas porodu w domu, domu narodzin, a także z powodzeniem w salach porodowych.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Wsparcie bliskiej osoby jest dla rodzącej bezcenne

Poród to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej mamy, ale także całej rodziny. Dwa paski na teście ciążowym to powód do świętowania i początek snucia planów na nową przyszłość – rodzicielstwo. Jednak im bliżej terminu porodu, tym częściej młode mamy zadają pytanie: czy ja sobie poradzę? Natura wyposażyła nas w niezwykłe cechy, które pomagają kobiecie przetrwać ten piękny, choć niewątpliwie trudny czas. Młodzi rodzice, chcąc przygotować się wspólnie do nowego etapu życia, najczęściej razem uczestniczą w zajęciach szkół rodzenia. Daje to obojgu taką samą wiedzę na temat zbliżającego się porodu, jego przebiegu, opieki nad noworodkiem, laktacji i połogu. Dzięki zdobytej wiedzy młody tata może być dla kobiety najlepszym wsparciem podczas porodu. To właśnie jego obecność w sali porodowej często daje rodzącej mamie poczucie bezpieczeństwa. Łyk wody pomiędzy skurczami, pomadka wazelinowa do ust czy gumka do włosów podawane drżącą z emocji ręką taty, delikatne przytulenie czy możliwość oparcia się na partnerze dają kobiecie ogromne wsparcie oraz chwile wytchnienia, tak potrzebne podczas porodu.

Relaks lekiem na wszystko

Kiedy skurcze się nasilają, a Ty jesteś jeszcze w domu, warto spróbować się zrelaksować. Doskonałym do tego miejscem będzie wanna wypełniona ciepłą wodą (immersja wodna). Możesz przygasić światło, zapalić zapachowe świece i włączyć ulubioną muzykę. Ciepła woda zrelaksuje i zadziała przeciwbólowo, a kąpiel powinna trwać nie krócej niż pół godziny. Pamiętaj jednak, aby ułożyć się w wannie tak, by brzuszek znajdował się pod powierzchnią wody (jeśli nie masz wanny, warto zakupić plastikowy stołeczek, by było Ci wygodnie pod prysznicem). Wszystko to możesz także powtórzyć już w warunkach sali porodowej, jeśli poród przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań, abyś weszła do wody (w większości szpitali rodząca ma do dyspozycji pojedynczy pokój, w którym znajduje się wanna). Do szpitala zabierz więc stanik od stroju kąpielowego, aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas pobytu w wannie (choć możesz leżeć w niej nago – wszystko zależy od Ciebie).