Pierwsze godziny po porodzie

Zwykle czytamy o porodzie i połogu, a te kilka godzin pomiędzy porodem dziecka i łożyska a połogiem są marginalnie traktowane w materiałach edukacyjnych. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, co będzie się działo z tobą w pierwszych godzinach po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym oraz po cięciu cesarskim.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

IV okres porodu siłami natury

Jesteś Mamą. Maleństwo od chwili porodu leży na twoim brzuchu. Położna, która prowadziła poród, lub lekarz ginekolog przygotowują cię do oględzin i oceny krocza oraz zaopatrzenia ewentualnych obrażeń. Jeśli rodziłaś ze znieczuleniem zewnątrzoponowym (ZZO), Twoje krocze wymaga szycia – lekarz anestezjolog poda ci dodatkową dawkę leku, abyś nie czuła bólu. Jeśli rodziłaś bez ZZO – przed założeniem pierwszych szwów tkanki krocza zostaną znieczulone miejscowo. Jeśli natomiast krocze nie wymaga zaopatrzenia po porodzie, po zdezynfekowaniu personel przykryje cię jałową serwetą i będziesz mogła spokojnie odpocząć. Położna co jakiś czas zajrzy do was, zmierzy ci ciśnienie, sprawdzi, jak obkurcza się mięsień macicy i skontroluje ilość odchodów połogowych, a kiedy oceni gotowość dziecka do ssania, pomoże ci przystawić je do piersi. Maluch po porodzie ma bardzo silny odruch ssania i warto, aby w tym czasie ssał pierś z drogocenną siarą. Jeśli rodziłaś z partnerem, macie 2 godziny na nacieszenie się sobą i waszym dzieckiem. To czas na poznanie się i zrobienie pierwszych zdjęć maluchowi (pamiętaj tylko, aby nie używać flesza).

Regeneracja organizmu po porodzie naturalnym

Kiedy minie 2 godzina, od kiedy jesteście już razem, i jeśli poród przebiegał fizjologicznie, nadejdzie czas na kolejny krok. Położna, która się Wami opiekowała, poprosi o przygotowanie kompletu ubranek i kocyków dla noworodka oraz twoich kosmetyków, koszuli na zmianę i bielizny. Choć być może teraz wydaje ci się to niemożliwe, już po 2-godzinnym odpoczynku będziesz mogła wstać – wczesne uruchamianie ma bowiem ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu połogu. Będziesz mogła także – przy pomocy położnej lub partnera – skorzystać z prysznica. Warto także, abyś spróbowała oddać mocz, bowiem mocno wypełniony pęcherz moczowy stanowi przeszkodę w prawidłowym obkurczaniu się mięśnia macicy. Po kąpieli położna zadba również o to, abyś otrzymała posiłek i ciepłą herbatę. Po odświeżeniu poczujesz się zdecydowanie lepiej i będziesz mogła przejść razem z noworodkiem na salę poporodową, w odcinku położniczo-noworodkowym. Jeśli to akurat pora odwiedzin, zapewne pojawią się goście, jednak dobrze by było, aby ich wizyta się nie przedłużała – pierwsza doba po porodzie to czas na odpoczynek, zarówno dla ciebie, jak i dla maleństwa. Kilka godzin nieprzerwanego snu ma dla młodej mamy ogromne znaczenie – pozwala jej zregenerować siły po wyczerpującym porodzie.