Poród w domu

Poród to dla każdej kobiety jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Każda z nas wyobraża je sobie inaczej. Po wysłuchaniu opowieści babci (która prawdopodobnie rodziła w domu), mamy (która rodziła w szpitalu) i przyjaciółek, które rodziły w szpitalu, domu narodzin lub we własnym domu - zaczynasz zastanawiać się, jaki scenariusz byłby najlepszy dla Ciebie. Dowiedz się, jak wygląda poród w domu.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, warto przejść przez nasz kreator planu porodu i odpowiedzieć sobie na pytania w nim zawarte. 

Wybór: poród w domu, w domu narodzin czy szpitalnej sali porodowej to możliwość wyboru pomiędzy np. porodem całkowicie spontanicznym (czyli np. bez użycia oksytocyny) lub zmedykalizowanym (np. ze znieczuleniem zewnątrzoponowym porodu). Przed dokonaniem tak ważnego wyboru należy także zastanowić się nad stanem zdrowia mamy i przeanalizować przebieg ciąży. Poród w domu czy domu narodzin możesz rozważać tylko wtedy, kiedy jesteś całkiem zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo. 

Kilka warunków, jakie trzeba spełnić

Pamiętaj, że aby myśleć o porodzie w domu, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz być całkowicie zdrowa, a ciąża musi przebiegać fizjologicznie, co oznacza, że podczas jej trwania nie wystąpiły objawy wskazujące na podwyższone ryzyko zaburzeń w przebiegu porodu i połogu. Kwalifikacji do porodu w domu dokonuje położna w porozumieniu z lekarzem, specjalistą ginekologii i położnictwa w oparciu o wywiad dotyczący twojego stanu zdrowia, przebiegu obecnej ciąży, wyników badań zalecanych i dodatkowych (także USG, badań genetycznych i innych), a także przebiegu poprzednich porodów, jeśli spodziewasz się kolejnego dziecka.

Przygotowanie to podstawa

Ważne jest także, abyś to Ty i osoby towarzyszące, które mają uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, były do niego przekonane. Jeśli chcesz urodzić w domu, bo ktoś cię do tego namawia, to zła motywacja. Pamiętaj, że decydując się na poród w domu, musisz być przekonana, że tego właśnie chcesz dla siebie i swojego dziecka. Domowego ciepła, otoczenia, które znasz, w którym czujesz się bezpiecznie. Musisz być przekonana i świadoma, że chcesz zrezygnować z procedur związanych z pobytem w szpitalu (min. ciągłego zapisu KTG, przebicia pęcherza płodowego, zastosowania kroplówki z oksytocyną, znieczulenia zewnątrzoponowego porodu itp.), ale także bierzesz na siebie wyzwanie – poród w domu to poród bez zaplecza lekarskiego i sali operacyjnej w zasięgu ręki.