Wybór miejsca porodu

Narodziny dziecka to niezwykła i długo wyczekiwana chwila. Niestety, poród niesie za sobą także stres i zmęczenie, najlepiej więc przeżyć go w dogodnym dla Ciebie miejscu.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Bez względu na to, czy zdecydujesz się urodzić w domu czy w szpitalu, o miejscu porodu powinnaś pomyśleć odpowiednio wcześnie.

Od czego rozpocząć poszukiwania miejsca porodu?

Wybór miejsca, w którym urodzisz dziecko jest bardzo ważny. Zabierz się do poszukiwań z wyprzedzeniem i odwiedź 2-3 z tych miejsc, które Cię interesują. Poszukaj opinii na ich temat, warto poznać doświadczenia innych mam. Zachowaj jednak dystans, czasami przyczyną złej opinii o szpitalu są osobiste doświadczania kobiet, które miały przy porodzie komplikacje, a nie zła kondycja szpitala czy niemiły personel.

Bądź rozważna. Podejmując decyzję o tym, gdzie urodzisz dziecko powinnaś wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszy z nich to kondycja zdrowotna Twoja oraz dziecka. Jeśli Twoja ciąża jest szczególnie wymagająca – pojawiają się komplikacje lub jest to ciąża mnoga, warto jak najszybciej dowiedzieć się, która placówka położnicza będzie odpowiednia dla Ciebie. Przede wszystkim porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Wybierz szpital, który znajduje się blisko domu, w ten sposób będziecie mogli sprawnie dotrzeć na miejsce, gdy zacznie się akcja porodowa.

W określeniu swoich wymagań odnośnie miejsca porodu pomoże Ci dokument nazywany Planem Porodu, z którym miałaś okazję zapoznać się w poprzenim module. 

Poród w szpitalu