Wyprawka do szpitala - co powinnaś zabrać ze sobą

Ostatnie dni przed porodem mogą być stresujące, warto więc wcześniej przygotować sobie rzeczy i dokumenty, które będą potrzebne w szpitalu. Sprawdź, o czym warto pamiętać przygotowując się do porodu.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Pakuj się z głową

Torbę spakuj już na około miesiąc przed planowaną datą porodu. Warto mieć wszystko pod ręką, ponieważ akcja porodowa może się rozpocząć w każdej chwili.

Zwróć uwagę, by wziąć tylko niezbędne rzeczy. Swojemu partnerowi pokaż, gdzie w domu leżą te, które mogą się przydać podczas Twojego pobytu w szpitalu. Pamiętaj, że poza ubraniami i przyborami do higieny ważne są dokumenty, które potrzebne będą już na etapie przyjęcia do szpitala. Zadbaj więc, by mieć je przy sobie.

Poniżej przedstawiamy niezbędnik, o którym każda mama powinna pamiętać, przygotowując się do porodu.

Co spakować:

  • Dokumenty i badania: dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, wyniki badań (grupa krwi i czynnik RH, HBS po 32. tygodniu ciąży, odczyn WR, wynik USG po 36. tygodniu ciąży, morfologia krwi, badanie moczu).
  • Ubrania: koszula do porodu (1-2 szt.), kapcie lub klapki pod prysznic, stanik do karmienia, szlafrok, bielizna (4-5 szt.), skarpetki (4-5 szt.), wygodne ubranie do karmienia.
  • Przybory do higieny: duże podpaski porodowe (15-20 szt.), przybory toaletowe (pasta i szczoteczka do zębów, krem do twarzy, antyperspirant) ręcznik (duży i mały), wkładki higieniczne, ręczniki papierowe

Mamie mogą się przydać również: sztućce, kubek (często brakuje ich w szpitalach), telefon komórkowy z ładowarką, woda niegazowana do picia, aparat fotograficzny lub kamera (by uwiecznić pierwsze momenty życia dziecka), pieniądze w gotówce (by kupić sobie coś do jedzenia w szpitalu), dziecięce kółko do pływania (przydatne do siadania w okresie gojenia się krocza).