Linea negra, czyli ciemna linia na brzuchu w ciąży. Czy zawsze się pojawia?

4 min
ciemna_linia_na_brzuchu

Ciemna pionowa kreska na brzuchu, czyli linea negra (lub nigra) pojawia się nawet u 90% kobiet w ciąży. Czym jest to charakterystyczne przebarwienie skóry? Czy jest to objaw ciąży, który powinien niepokoić? Kiedy się pojawia i czy sama zniknie po porodzie? Odpowiadamy na te i inne pytania.

ciemna_linia_na_brzuchu
ciemna_linia_na_brzuchu

Linea negra – co to jest i skąd się bierze?

Linea negra (czarna kresa) to ciemna linia widoczna na skórze brzucha u kobiet ciężarnych. Zazwyczaj biegnie w linii pośrodkowej ciała od pępka do spojenia łonowego. Zdarza się jednak, że ciągnie się także w górę, do linii żeber. Linea negra uwidacznia się w miejscu kresy białej (linea alba), czyli ścięgnistych włókien łączących prawe z lewymi mięśnie brzucha.

UWAGA: Jeśli kresa biała pod koniec ciąży znacznie się poszerzy, mówi się o rozejściu mięśni prostych brzucha. W takim wypadku po porodzie warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Biała kresa ulega zabarwieniu pod wpływem zmian hormonalnych u kobiet: wzrostu stężenia estrogenów, progesteronu i melanotropiny, które powodują zwiększenie wydzielania melaniny – odpowiedzialnej za pigmentację skóry.

CIEKAWOSTKA: Te same mechanizmy, które ujawniają linea negra, odpowiadają za inne przebarwienia w czasie ciąży (piegów, ostudy, brodawek sutkowych, narządów rodnych).

Czy linia na brzuchu w ciąży zawsze się pojawia?

Szacuje się, że ciemna linia na ciążowym brzuchu objawia się u 90% kobiet[1]. To, czy się pojawi, zależy od indywidualnych cech każdej kobiety:

karnacja – im ciemniejsza karnacja, tym linia może być wyraźniejsza; jasne blondynki mogą nie zauważyć zmiany przez całą ciążę,

pieprzyki – u kobiet, u których występuje wiele pieprzyków, kresa czarna bywa ciemniejsza,

podatność na przebarwienia.

Zazwyczaj delikatna linea negra pojawia się w 2. trymestrze, jednak najbardziej widoczna będzie w ostatnich kilku tygodniach ciąży, kiedy powłoki brzuszne i skóra mocno się rozciągają.

CIEKAWOSTKA: Wokół tej ciemnej linii na brzuchu kobiet w ciąży narosło kilka mitów i przesądów. Na przykład wierzono, że wygląd linea negra mówi, jaka będzie płeć dziecka. Jeśli ciągnie się tylko od pępka w dół – miała być dziewczynka, a jeśli biegnie przez cały brzuch – chłopiec. Na szczęście dziś mamy skuteczniejsze metody oznaczania płci.

Kiedy zazwyczaj znika linea negra?

Czas, w jakim przebarwienia skórne ustępują po porodzie, także zależny jest od uwarunkowań kobiety. W organizmie musi wrócić do równowagi gospodarka hormonalna, co zajmuje kilka tygodni – do nawet kilku miesięcy. W sporadycznych przypadkach ciemna kresa (oczywiście nie tak mocno widoczna) pozostaje z kobietą już na zawsze, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Co, jeśli ciemna linia na brzuchu nie znika po porodzie?

Linea negra nie znika zaraz po porodzie. To się praktycznie nie zdarza. Brzuch jest tą częścią ciała, która najmocniej się zmieniła przez ostatnie 9 miesięcy. Wymagany jest czas, aby wszelkie zmiany się cofnęły.

W niektórych przypadkach całkowite zniknięcie linea negra po porodzie może zająć nawet 10 – 12 miesięcy, jednak kilka tygodni od zakończenia ciąży zazwyczaj się znacząco rozjaśnia i nie jest tak widoczna.

Kobiety powinny dać swojemu organizmowi czas na stopniowy powrót do równowagi sprzed ciąży. Wygląd brzucha po porodzie często może być przyczyną kompleksów, jednak należy podkreślić, że jest to normalne i fizjologiczne zjawisko. Nie ma na rozjaśnianie linea negra żadnych kremów ani leków. Chcąc uniknąć tego, aby linia ciemniała jeszcze mocniej, należy nie wystawiać brzucha na promieniowanie słoneczne – to jedyne, na co ma się realny wpływ.

Jeśli czarna kresa nie zniknie po roku od porodu, można sprawdzić poziom hormonów i skonsultować się z lekarzem, np. dermatologiem.

Bibliografia:

K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, SBM, Warszawa 2022.

P.R. Cohen, Linea Nigra: Case Report of a Woman With a Pregnancy-Associated Linear Streak of Cutaneous Hyperpigmentation on Her Abdomen From the Umbilicus to the Pubic Symphysis, “Cureus” 2023 Nov 6;15(11): e48408.

Vora VR, Gupta R, Mehta MJ, Chaudhari AH, Pilani AP. Pregnancy and Skin, Journal of Family Medicine and Primary, 2014.

[1] Vora VR, Gupta R, Mehta MJ, Chaudhari AH, Pilani AP. Pregnancy and Skin, Journal of Family Medicine and Primary, 2014.

Oceń ten artykuł: