Masaż w ciąży – na jaki się zdecydować, jakie są jego zalety?

6 min
masaz_w_ciazy

Coraz więcej kobiet decyduje się na korzystanie z masażu w ciąży, a naprzeciw tej potrzebie rośnie na rynku wybór zabiegów. Czy masaż prenatalny jest bezpieczny? Czy każda ciężarna może z niego skorzystać i jaki najlepiej wybrać? Na co zwracać uwagę? Odpowiadamy w tym artykule.

masaz_w_ciazy
masaz_w_ciazy

Czy masaż dla kobiet w ciąży jest bezpieczny?

Masaż w czasie ciąży niepowikłanej i wykonany przez specjalistę w tym zakresie jest bezpieczny. Można wykonywać go przez całą ciążę, jednak większość gabinetów prawdopodobnie odmówi kobietom w 1. trymestrze, z uwagi na zwiększone ryzyko poronień w tym czasie1. Masaż można wykonywać od trzeciego do ósmego miesiąca ciąży. W pierwszych dwóch miesiącach nie zaleca się tego typu zabiegów, między innymi z uwagi na procesy związane z formowaniem się łożyska i organogenezy. Warto również wiedzieć, że kobieta na początku ciąży może zmagać się z dolegliwościami (np. wymiotami, złym samopoczuciem), co utrudnia codzienne aktywności i skuteczne wykonanie masażu.

UWAGA: Ryzyko poronień w 1. trymestrze nie wzrasta pod wpływem masażu (badania naukowe tego nie potwierdzają), jednak by uniknąć powiązań przyczynowo-skutkowych specjaliści raczej nie przyjmują kobiet w pierwszych 3 miesiącach ciąży2.

Nie ma natomiast przeciwwskazań do masażu w 3. trymestrze ciąży, tym bardziej że jest to okres, kiedy dolegliwości związane z dźwiganiem dziecka są najmocniejsze i masaż może przynieść najwięcej korzyści. Nie ma dowodów, żeby prawidłowo wykonany masaż miał wywoływać poród, nawet jeśli korzysta się z technik akupresury czy refleksologii.

Masaż ciężarnych może przynieść wiele korzyści, na różnych płaszczyznach3:

● zmniejszenie bólu: pleców, nóg i głowy,

● redukcja obrzęków,

● poprawa nastroju (zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy),

● mniejsze ryzyko zachorowania na depresję poporodową,

● lepsza jakość snu (spokojny i głęboki),

● ograniczenie stresu i lęku (niższy poziom kortyzolu i noradrenaliny),

● poprawa pracy układu odpornościowego (wyższy poziom immunoglobuliny A, IgA),

● mniej powikłań położniczych oraz zmniejszenie bólu porodowego.

Co więcej, odkryto, że masaże prenatalne nie pozostają bez pozytywnego wpływu na rozwój dziecka. Zaobserwowano:

● rzadsze porody przedwczesne (mniejsze ryzyko powikłań wcześniactwa),

● większa masa urodzeniowa noworodków (ale nie makrosomia),

● mniejszy stres po urodzeniu (niższy poziom kortyzolu).

CIEKAWOSTKA: Delikatny masaż wykonany przez partnera pozwala również zredukować napięcie, ból i stres, a dodatkowo wzmacnia więź pomiędzy kobietą i mężczyzną. Ciekawostką jest to, że masaż w okresie ciąży musi być wykonywany na boku. Większość kobiet wybiera pozycję na lewym boku. Taka pozycja sprawia, że żyła główna dolna nie uciska na płód i powiększoną macicę.

Czy można wykonywać masaż pleców w ciąży?

Masaż pleców w ciąży jest jednym z najpopularniejszych, rozluźnia mięśnie i przynosi ulgę w bólach kręgosłupa. Masażysta może go wykonać, gdy kobieta jest w pozycji siedzącej lub – najczęściej – leży na boku (na obu na zmianę w czasie jednej sesji).

Raczej unika się leżenia na brzuchu na specjalnych stołach z odpowiednim otworem, ponieważ może sprawiać to dyskomfort kobiecie, kiedy więzadła macicy pod wpływem grawitacji się naciągają.

Jaki masaż można wybrać w ciąży?

W czasie ciąży niektóre rodzaje masażu są wykluczone lub odradzane, jednak kilka z nich, przy zachowaniu zasad ostrożności jest zupełnie bezpiecznych.

Masaż relaksacyjny w ciąży

Najpopularniejszy i bezpieczny dla kobiet w ciąży jest masaż szwedzki – mający na celu przede wszystkim relaksację, usunięcie napięć mięśniowych wywołanych niewłaściwą postawą ciała i stresem. Polega na mocnym głaskaniu, ubijaniu, uderzaniu, tarciu i rozciąganiu. Wykazano, że skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi, co może mieć duże znaczenie w czasie ciąży. Techniki masażu szwedzkiego wykorzystuje się czasem jako alternatywne metody łagodzenia bólu porodowego.

Masaż kobido w ciąży

W ostatnim czasie ogromną popularność zdobywa masaż kobido, czyli liftingujący masaż twarzy. Oprócz korzyści w postaci poprawy kondycji skóry i mięśni twarzy masaż kobido przynosi relaks i odprężenie, dlatego także kobiety w ciąży chętnie z niego korzystają. Nie ma medycznych przeciwwskazań dla ciężarnych co do samych technik kobido, jednak należy mieć na uwadze, że jedna sesja trwa 45–90 minut, a wykonuje się go w pozycji leżącej na plecach, co może mieć wpływ na komfort kobiety – zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży – utrudniać oddychanie, a czasem powodować ucisk żył głównych wywołany przez ucisk macicy.

Masaż w ciąży – przeciwwskazania i ryzyko

Odpowiedni masaż podczas ciąży jest zabiegiem bezpiecznym, jednak wyklucza się jego wykonanie w przypadku dolegliwości i powikłań, takich jak:

● złe samopoczucie kobiety (mdłości, wymioty, zawroty głowy),

● silne bóle głowy,

● nadciśnienie tętnicze,

● krwawienia,

● zaburzenia rozwoju płodu,

● ryzyko przedwczesnego porodu (w tym przedwczesny poród w poprzednich ciążach),

● cukrzyca ciążowa,

● zakrzepica,

● stany zapalne w organizmie.

WAŻNE: Należy pamiętać, że warunki w czasie trwania ciąży mogą ulec zmianie, dlatego przed każdym zabiegiem masażysta powinien upewnić się co do stanu zdrowia kobiety, a wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Wykluczony w czasie ciąży jest masaż brzucha, ponieważ może prowadzić nawet do pęknięcia łożyska, z czym wiąże się zagrożenie dla życia matki i dziecka.

Nie należy także prowadzić masażu głębokiego, zwłaszcza w obrębie ramion i nóg, ponieważ istnieje ryzyko uwolnienia zakrzepów i wywołania zatorowości płucnej, która niesie zagrożenie dla życia.

Bibliografia:

S.M. Mueller, M. Grunwald, Effects, Side Effects and Contraindications of Relaxation Massage during Pregnancy: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials, “Journal of Clinical Medicine”, 2021, 10(16): 3485.

I.M. GÖNENÇ, F. TERZIOĞLU, Effects of Massage and Acupressure on Relieving Labor Pain, Reducing Labor Time, and Increasing Delivery Satisfaction, “Journal of Nursing Research” 28(1):p e68, February 2020.

Grzegorz Lewandowski, Masaż u kobiet w okresie przygotowania do ciąży, w czasie ciąży i w połogu – sposoby wykonywania, wskazania i przeciwwskazania, Ginekologia po Dyplomie 2012.

Katarzyna Urtnowska, Irena Bułatowicz, Grzegorz Ludwikowski, Masaż w okresie ciąży - wskazania, przeciwskazania, ogólne zasady wykonywania zabiegu, Fizjoterapia Polska nr. 1/2016 (16).

Field T. Pregnancy and labor massage, Expert Review of Obstetrics and Gynecology 2010.

1 Grzegorz Lewandowski, Masaż u kobiet w okresie przygotowania do ciąży, w czasie ciąży i w połogu – sposoby wykonywania, wskazania i przeciwwskazania, Ginekologia po Dyplomie 2012.

2 Katarzyna Urtnowska, Irena Bułatowicz, Grzegorz Ludwikowski, Masaż w okresie ciąży - wskazania, przeciwskazania, ogólne zasady wykonywania zabiegu, Fizjoterapia Polska nr. 1/2016 (16).

3 Field T. Pregnancy and labor massage, Expert Review of Obstetrics and Gynecology 2010.

Oceń ten artykuł: